Sel Bölgelerinde Bulunan Riskli Binalar ve Evler Tek Tek Taşınacak!

Batı Karadeniz bölgesinde büyük bir yıkıma neden olan sel felaket sonrası Şehircilik Bakanı Murat Kurum önemli açıklamalarda bulundu.

Sel Bölgelerinde Bulunan Riskli Binalar ve Evler Tek Tek Taşınacak!

Orman yangınlarının ardından Batı Karadeniz bölgesini vuran sel büyük bir felakete dönüşmüş, azgın sel suları önüne geleni sürüklemişti. Selde hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı ne yazık ki 80'i aşarken özellikle de Bozkurt ilçesinde büyük bir yıkım yaşanmıştı.

Selin yaşandığı ilk günden bu yana bölgede bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum taşkın sınırları altında kalan tüm yapıların taşınacağını duyurdu. Taşınacak olan konutların belirlenmesinde ise Devlet Su İşleri tarafından hazırlanan risk raporu kaynak olarak kullanılacak.

RİSKLİ BÖLGEDE YER ALAN TÜM KONUTLAR ACİL OLARAK TAŞINACAK!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından halen sel ve sağanak yağış uyarısı yapılan Karadeniz Bölgesinde sel ve dere yataklarına yapılan yerleşim yerleri için kritik karar alındı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yapılan açıklamada DSİ tarafından açıklanan raporo göre konutları taşıyacaklarını dile getirdi.

Kabine toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunan Bakan Kurum "Bakıyorsun 500 yıllık debi hesaplanıyor ama belki onun da üstünde bir afet yaşanıyor. DSİ 1100 yıldan bahsediyor. Dolayısıyla hesaplama yöntemiyle alınabilecek bir tedbir değil.

Zararı minimize edecek adımlar atmak lazım. Dere ıslahı, derelerin genişletilmesi, yüksekliği gibi" değil diyerek DSİ'nin raprounu baz alarak yıkılması gereken yerleri yıkacaklarını riskli tüm binaların isme belirlenen güvenli alanlara taşıyacaklarını söyledi. Devlet Su İşleri tarafından yürütülen çalışmalar tamamlanırken oluşturulan rapora göre bundan sonrası için bölge halkının kaderini belirleyecek olan kararları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ilan edecek.

SONRAKİ HABER