Selçuk Geçer Var Mısın İddiaya? Dedi Devalüasyon İddiasıyla 20 TL'yi Açıkladı

Faiz oranlarına ilişkin alınan indirim kararı sonrası Ekonomist Selçuk Geçer, dolar kuruna dair yeni beklentisini açıkladı. Geçer dolar kuru için 15 TL'yi hedef göstererek hayırlı olsun dedi.

Finans 01.10.2021 - 20:00 01.10.2021 - 20:00 Mustafa KARAGÖZ

Merkez Bankası'nın Eylül ayının 3. haftasında almış olduğu 100 baz puanlık faiz indirimi kararı dolar kurunu etkilemeye devam ediyor. Yükselme trendi içerisinde olan dolar kuru rekor seviyelere ulaşmıştı. Dolar kurunun önümüzdeki dönemdeki hareketlerine ilişkin ise çok çarpıcı bir değerlendirme geldi. 

SELÇUK GEÇER'DEN DOLAR KURU İÇİN 10 TL TAHMİNİ

Para piyasalarına dair yapmış olduğu değerlendirmeleri ile dikkat çeken isimlerden biri olan Ekonomist Selçuk Geçer yeni analizini sosyal medya hesabından paylaştı. 

Sosyal medya kanalından videolu analizler paylaşan Selçuk Geçer, son videosunda uzmanların kritik eşik olarak gördükleri 8.93 TL seviyesine değindi. Dolar kurunun 8.94 TL bandını gördüğüne işaret eden Geçer, bu hareket ile doların tarihi zirvelerinden birini kırdığını söyledi. Geçer, Merkez Bankası'nın faiz kararının dolar kuruna etkisi olacağını daha önce ifade ettiğini dile getirdiği açıklamasında şuan ki dönemin iyi günler olduğunu söyledi. 

dolar 10 tl olur 1 ekim3

İlk Hedef 9.40 Sonra 10 TL

Açıklamasının devamında dolar kurunun ilk hedefinin 9.40 TL bandı olduğunu ifade eden Geçer 10 TL tahmininde bulundu. 

"Bunlar iyi günlerimiz. Daha da etkilemeye devam edecek. Peki Dolar/TL nereye doğru gidiyor? 9.40 da doğru giden bir dolar kuru göreceğiz. 8.95 seviyesinde bir miktar takılabilir, tekrar yani 8.78 8.75 aralığına kadar gerilemeler görebiliriz. Sonrasında dolar kendisini 9 TL üzerine atacak. Burada ilk hedef 9.40 olacaktır. 9.40'ı gördükten sonra da 9.20'ye geri çekilme olabilir hemen sonrasında 9.80 ve 10 TL seviyesini göreceğiz."

Dolar kurunun ne zaman 10 TL olacağına dair soruya yanıt veren Geçer açıklamasının devamında sene içinde göreceğiz ifadelerini kullandı. 

dolar 10 tl olur 1 ekim2

DEVALÜASYON RİKSLİ VE 1 DOLAR 15 TL OLACAK ANALİZİ

Selçuk Geçer videolu paylaşımının devamında ayrıca dolar kurunun yükselişinin devam edeceğini ifade ederek "Türkiye 300 baz puan daha indirim yapabilir diyenler var. Görelim bakalım yapsın ne olacak? 300 baz puan indirim çekirdek enflasyonun bile altını işaret eder. Böyle bir durumda bizi kimse tutamaz. Dolar alır başını gider. Devalüasyon 15'te mi durur 16'da mı durur 20'de mi durur bilemeyiz." açıklamasında bulundu. 

EDİTÖR NOTU: Dolar kuru adına yapılan değerlendirmeler, yorumlar ve analizler haber amacıyla paylaşılmış olup ASLA YATIRIM TAVSİYESİ İÇERMEZ. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@