Selçuk Geçer'den Boykot Kararı Alan Müteahhitlere Tepki: 500 Bin TL Maliyeti Olan Evi 2 Milyon TL'ye Satıyorsunuz!

Türkiye'de inşaat sektöründe uygulanmakta olan boykot kararına Ekonomist Selçuk Geçer ateş püskürdü. Emlak balonunun patladığını ifade eden Selçuk Geçer, müteahhitleri suçladı. 

Emlak Haberleri 11.09.2021 - 20:03 11.09.2021 - 20:10 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de ekonomik değerlendirmeleriyle dikkat çeken ekonomistlerden olan Selçuk Geçer'in bu sefer gündeminde inşaat ve emlak sektörü vardı. Emlak balonunun patladığını söyleyen ünlü ekonomist müteahhitlerin başlattıkları boykot kararını sert bir şekilde eleştirdi. 

MÜTEAHHİTLERE ÇARPICI SUÇLAMA

Merkez Bankası'nın faiz indirimine yönelik politika değişiminde müteahhitlerin etkili olduğunu iddia eden Selçuk Geçer, “Merkez Bankası'nın politika değişiminin temel nedenlerinden birisi müteahhitler oldu. En beklenmedik kesimler boykot yapmaya başladılar. İnşaat sektöründeki önemli müteahhitler kan ağlamaya başladılar. Emlak sektöründe balon olduğunu söylemiştik. Hatta TÜİK verilerine göre inşaat sektöründe yaprak kımıldamadığını da söylermiştik. Dolayısıyla boykot haberi de geldi.” dedi. 

İTHALATÇILARIN KURUYLA EKSTRA ENFLASYON ORTAMI YARATILIYOR

İnşaat maliyetlerindeki artışlara da dikkat çeken Selçuk Geçer, “Dolar ve diğer kurlardaki yükseliş eğilimleri ekstra maliyetleri getiriyor. Ancak bu maliyetler sıradan maliyetler olmuyor. Bugün dolar kuru 8,50 TL ise ithalatçı diyor ki yarın kur şoklarına karşı kendimi güven altına almalıyım ve hesaplamasını 13 TL'den yapıyor. Bu da ekstra bir enflasyon ortamı yaratıyor.” ifadelerini kullandı.

selçuk geçer emlak yorumu

3 MİLYON TL'YE EV Mİ OLUR?

İnşaat sektöründeki tıkanmanın baş sorumlusu olaran müteahhitleri gösteren Selçuk Geçer, “Maliyet artışları konusunda ithalatçılara kızamazsınız. Kızacak olduklarınız boykot yapan müteahhitlerdir. Neyi boykot ediyorsunuz siz? Geçen yıl faiz indirimleri yapılıp piyasa canlandırılmaya çalışıldığı zaman siz fiyatları ikiye katlamadınız mı? Piyasanın bu hale gelmesinin baş aktörü siz değil misiniz? 

Siz gidip konut fiyatlarını çatır çatır arttırdınız. Siz zannetiniz ki karşınızda ahmaklar var. Kendi aranızda efektif satışlar yapıp konutları kamulaştırdınız. Şimdi yeni başlattığınız inşaatlardaki konutları satamadığınız için ortalığı ayağa kaldırmaya çalışıyorsunuz. Madem malını satamıyorsun, boykotla faiz indirimi almaya çalışacağına fiyatlarını indir. 2 Milyon TL'ye, 3 Milyon TL'ye ev mi olur? Bu ülkede asgari ücret 2.825 TL yahu!” şeklinde konuştu. 

500 BİN TL MALİYETİ OLAN EVİ 2 MİLYON TL'YE SATIYORLAR

İnşaat maliyetlerinin yüzde 100 artmasının bile konut fiyatlarını bu kadar arttıramayacağını söyleyen Selçuk Geçer, “Müteahhitler inşaat maliyetleri yükseliyor diyorlar. Bıraksınlar bu işleri. Yüzde 100 yükselse inşaat maliyetleri senin bir konutu yapma maliyetin maksimum 300 Bin TL'dir. Haydi arsa maliyetini koydun olsun 500 Bin TL. Niye o evi 2 Milyon TL'ye satıyorsun.

Faiz indirimleri olduğunda piyasa canlansın diye neden hareket etmediniz? Neden o dönem ev fiyatlarını iki katına çıkardınız? Bugün boykot etmeyeceksin. Dün serbest piyasa var diyerek konut fiyatlarını nasıl arttırmışsanız bugün de serbest piyasada satamadığın konutun fiyatını düşüreceksin. Düşürmüyorsan patlarsın. Seni bu devlet kurtarmak zorunda mı?” dedi.

DEVLET BUNLARIN FIRSATÇILIKLARINA İZİN VERMEMELİYDİ

İnşaat sektörüne ateş püsküren Selçuk Geçer, “Bu ülkede boykot yapabilme hakkına en az sahip olan sektör inşaat sektörüdür. İnşaat sektörünü bitirdiniz. İnsanları ev satın alamaz hale getirdiniz. İnsanları ev kiralayamaz hale getirdiniz. İnsanlarımızı sokağa düşürdünüz. Devletin de burada suçu var. Bunların bu fırsatçılıkları yapmalarına izin vermemesi gerekiyordu. TOKİ, Emlak Konut gibi kuruluşlar sizinle değil de farklı alternatif olarak çalışıp ucuz konut üretseydi siz bu fiyatları bu kadar yükseltemezdiniz. Bütün ekonomik sıkıntıların arkasında inşaat sektörünün aç gözlülüğü var.” ifadelerini kullandı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@