Selçuk Geçer'den Dolar Kuru İçin Piyasaları Krize Sokacak 15 TL, 18 TL, 20 TL ve 25 TL Tahminleri!

Türkiye ekonomisinde yaşanan son gelişmeleri yorumlayan ekonomist Selçuk Geçer yine piyasaları karıştıracak bir dolar kuru tahmininde bulundu. Selçuk Geçer'in 2021 yıl sonu dolar kuru tahmini kaç TL?

Finans 06.12.2021 - 22:43 06.12.2021 - 22:43 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisinde zorlu bir süreçten geçilmeye devam ediliyor. Türk lirasının kayıpları zirveye çıkarken dolar kuru yine yüksek seviyeden fiyatlanmaya devam ediyor. Dolar kurunu etkileyebilecek gelişmeleri değerlendiren ekonomist Selçuk Geçer ise yeni tahminleri ile yine şaşkınlık yarattı. Dolar kuru için 2021 ve 2022 tahminleri yapan Selçuk Geçer'in bu tahminleri ekonomi dünyasında şimdiden tartışılmaya başlandı.

DOLAR KURU DÜŞER Mİ?

Dolar kuruna dair yeni gelişmeleri yorumlayan Selçuk geçer, "Dolar kuru çok dar bir bantta yavaş ve yatay bir aralıkta fiyatlanıyor. Peki yüksek enflasyona rağmen dolar kuru neden yatay fiyatlamada seyrediyor. Credit Suisse bir açıklama yaptı ve Merkez Bankası'nın yabancı yatırımcılarla yaptığı toplantıda faiz indirimi yapmayacağını bildirdiğini iddia etti. Bu gelişme dolar kurunda düşüş trendini getirir mi? Böyle bir durumun ihtimali bile yok. Bugün dolar kuru sakinleşir yarın yeniden yükseliş trendine devam eder." dedi.

2021 YIL SONU DOLAR KURU TAHMİNİ!

Dolar kuru için merak edilen yeni tahminini açıklayan Selçuk Geçer, "Çok büyük olasılıkla da dolar kuru 2021 yılının 14 TL ile 15 TL arasında tamamlar. Ancak bunu söylerken bazı ihtimalleri de düşünmek lazım. FED varlık alımlarının azaltılması ve faiz artırımları ile alakalı şahin bir açıklama yaparsa, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu faiz indirimi yapmayacağız demedik derlerse ve bunun üzerine de faiz indirimi yapılırsa o zaman dolar kurunu 18 TL ile 19 TL aralığında görürüz." ifadelerini kullandı.

2022 YILINDA DOLAR KURU KAÇ TL OLUR!

Dolar kurunun 2022 yılında çıkabileceği seviyelere dair de açıklama yapan Selçuk Geçer, "Dolar kuru 2022 yılında da yükselişlerini devam ettirecektir. Seneye bu vakitlerde dolar kurunu en az 20 TL ve en fazla da 25 TL seviyelerinde görürüz. Tabiki bu tahminin kırılmamaların olmaması şartıyla geçerli. Eğer kırılmalar olursa dolar kurunun kaç TL'ye çıkacağını tahmin bile edemeyiz." şeklinde konuştu.

FAİZLERLE OYNARSANIZ DOLAR KURUNU KONTROL EDEMEZSİNİZ

Faizlerin dolar kuru üzerindeki etkisini de yorumlayan Selçuk Geçer, "Merkez Bankası politika faizini yüzde 15 seviyesine çekti. Ancak bu faiz uygulamasına bankaların hiçbiri eşlik etmedi. Çünkü gerçekçi değil. Tahvil faizleri ne oldu? O da yüzde 21 seviyesini aşarak enflasyonla örtüşen bir seviyede yer aldı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay dolar kuru açıklamaları yaparak kurun yükselişinin faiz indirimleri ile alakası olmadığını söyledi. Bunun ekonomi biliminde herhangi bir yeri yok. Faizle oynarsanız dolar kurunu kontrol edemeyeceğiniz oynak bir piyasa içerisine sokarsınız." dedi.

Not: haberimizde yer alan finansal değerlendirmeler ilgili ekonomistin kişisel düşüncelerinden ibarettir. Buradaki yorumlardan yola çıkılarak yatırım kararı alınmamalıdır. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesinde bulunulmamıştır. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@