Selçuk Geçer'den Felaket Senaryosu! İran Gibi Olur! Dolar Önce 19 TL ve Sonra 26 TL'yi Görecek İddiası

Gram Altın ve Dolar tahmini bekleyenler için Selçuk Geçer, Merkez Bankası faiz kararı sonrasında neler olabileceğini açıkladı. Selçuk Geçer dolar için ilk hedefin 20 TL olduğunu söyledi.

Selçuk Geçer'den Felaket Senaryosu! İran Gibi Olur! Dolar Önce 19 TL ve Sonra 26 TL'yi Görecek İddiası

Ekonomist Selçuk Geçer, Ocak 2022 PPK faiz kararı öncesinde dolar tahmini ve altın tahmini paylaştı. Piyasalarda üst üste gelen yeni programları analiz eden Selçuk Geçer kış sonu planlamalarını yorumladı. Merkez Bankası'nın atabileceği adımlar sonrasında dolar TL'de nasıl bir değişim olacağını sosyal medya hesabında yorumlayan Selçuk Geçer, dolar kuru için yeni bir sıçrayış olabileceğini söyledi. Geçer dolar yorumlarında FED kararlarını da ele aldı.

SELÇUK GEÇER'DEN PPK KARARI ÖNCESİ DOLAR TAHMİNİ

Selçuk Geçer yeni dolar tahmininde ABD'de 40 yıllık rekor olarak açıklanan enflasyon oranlarını hatırlatarak başladı. ABD'de enflasyon oranlarının sıçrama yapmasının ardından FED'in faiz artırma ihtimali ortaya çıktı. Selçuk Geçer enflasyon ile mücadele için FED'in faizi araç olarak kullanabileceğini ifade ederek. enflasyonun ABD'de bir numaralı sorun olduğunu söyledi. FED Başkanı ve yardımcılarından üst üste açıklamalar geldiğini de ifade eden ünlü ekonomist faiz artırımının mart ayına kalmayabileceğini söyledi.

Geçer FED ve Avrupa ülkelerinde alınacak faiz kararlarına ilişkin "Kritik mesele burada faiz kararı Mart ayına mı kalacak yoksa daha erken 25-26 Ocak toplantısında bir karar gelecek mi? Genel beklenti bu ay için sabit olması yönünde. FED Başkanı Powel gerekirse beklenin üzerinde faiz artırımı yaparız diyor. Avrupa'da da durum farksız. Gelişmekte olan ülkeler bu duruma karşı faiz artırmaya devam ediyor." açıklamasında bulundu. Türkiye'nin bu süreçte faiz indirimi yapacak gibi göründüğünü sözlerine ekleyen ünlü ekonomist makasın açıldığını aktardı.

TÜRKİYE'Yİ İRAN POZİSYONUNA DÜŞÜRÜR

Selçuk Geçer değerlendirmesinin devamında ise Türkiye'nin gri listeden kara listeye geçmesi büyük tehlike olduğunu ifade ederek bu tüm kanalların tıkanmasına, dolarda sert hareketlerin ve yüksek enflasyon görülmesine yol açacağını iddia etti. Geçer konuşmasını ise "Eğer ki açıklanamazsa Türkiye'nin İran pozisyonuna düşürür." diyerek devam ettirdi.

DOLAR 26 TL'Yİ GÖRECEK İDDİASI

FED faiz kararı ile dolar kurunun değişiminin nasıl olacağını yorumlayan Geçer, gelen açıklamanın şahin bir açıklama olması durumunda doların yeniden TL karşısında çok sert yükselebileceğini söyledi. 14 TL'nin kritik olduğunu ifade eden Geçer "14 kırıldıktan sonra çok hızlı bir şekilde 15,16,17,18 TL seviyesine adım adım ilerleyecek" tahmininde bulundu. Geçer dolar ile ilgili yorumlarını ise "9 TL olabilir mi? Olabilir arkadaşlar. Bu şartlarda pek mümkün görünmüyor. Bir süre bu seviyelerde gösterirsiniz. Ama daha sonrasında şartlar gereği Türk Lirası değer kaybetmeye devam edecek. Bu sene içerisinde doların 26 TL'nin üzerine çıktığını göreceğiz." diyerek tamamladı.

SONRAKİ HABER