Sendikalardan Asgari Ücret Zammı İçin Son Dakika Hamlesi! Asgari Ücret 2022'de 5.000 TL Olur Mu?

Türkiye son günlerde merak edilen konular arasında yer alan asgari ücret zammı ile alakalı önemli gelişmeler yaşanıyor. Son olarak işçileri temsilen DİSK, TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ'ten ortak bir hamle geldi. 

Finans 29.11.2021 - 19:30 29.11.2021 - 19:30 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de milyonlarca vatandaş asgari ücret zammının belli olmasını büyük bir heyecan içerisinde bekliyorlar. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın yönetiminde Asgari ücret tespit Komisyonu toplanarak 2022 yılında uygulanacak olan asgari ücretin miktarını belirleyecek. Bu komisyon toplanmadan önce ise taraflar son kozlarını oynamaya başladılar. Asgari ücret zammı ile alakalı olarak son bir hamle ise işçi temsilcilerinden geldi.

İŞÇİ KONFEDERASYONLARI EŞ ZAMANLI ASGARİ ÜCRET İÇİN BASIN AÇIKLAMASI YAPACAK

Asgari Ücret Tespit Komisyonu çalışamlarına başlamadan önce işçileri temsilen TÜRK-İş, HAK-İŞ ve DİSK 30 Kasım 2021 Salı günü saat 12:00'da Türkiye'nin 81 ilinde eş zamanlı basın açıklaması yaparak asgari ücret taleplerini dile getirecekler. İşçilerin 2022 asgari ücret için hangi taleplerinin olduğu bu basın açıklamaları ile ortaya çıkacak. İşçileri temsil eden sendikaların net rakam vermeleri beklenmiyor ancak talep edilen asgari ücret zammının genel çerçevesi çizilecek. 

1 ARALIK'TA GÖRÜŞMELER BAŞLIYOR

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 1 Aralık 2021'de ilk toplantısını yapacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bu görüşmelerde işçileri ve işverenleri bir araya getirecek. bu toplantıda taraflar asgari ücret zammı ile alakalı olarak taleplerini dile getirecekler. Ardından ise kıyasıya bir pazarlık başlayacak. Ardı ardına yapılacak toplantıların ardından ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin asgari ücret zammını ilan edecek. Alınacak asgari ücret zammı kararı oy çokluğu ile kararlaştırılacak. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda işçiler ve işverenler eşit sayıda tesmil edilecekler. Yine eşit sayıda kamu adına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın belirlediği yetkililer de komisyonda yer alacak. 

2022'DE ASGARİ ÜCRET 5.000 TL OLUR MU?

Asgari ücretin 2022'de kaç TL olarak uygulanacağı merak ediliyor. işçilerden 5.200 TL rakamı gelmişti ama yıllardır işçilerin talep ettikleri asgari ücret zammı istisna dahi olsa kabul görmedi. Bundan dolayı asgari ücret zammı ile alakalı olarak işverenlerin ve Çalışma Bakanlığı'nın tavrı belirleyici olacak. İşverenler önceki yıollara göre asgari ücrete yüksek zam yapılmasına karşı çıkmıyorlar. Ancak bu maliyetin sadece işveren kalmamasını gerektiğini ve vergi indirimleri ile desteklenmeleri gerektiğini ifade ediyorlar.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın Hazine ve Maliye Bakanlığı ile sürdürdüğü müzakerelerden asgari ücrete vergi indirimi gelmesi sonucu çıkması durumunda asgari ücrete yüksek bir zam yapılacak. Ancak asgari ücretin 5.000 TL olmasına pek ihtimal verilmiyor. Vergi indirimleri olursa asgari, ücretin 4.000 TL'nin üzerine çıkmasına ise büyük ihtimal veriliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@