Sera Masrafları Azaldı, Meyve Sebze Fiyatları Düştü

Bir ay içerisinde fiyatları yükselen meyve ve sebze, havaların ısınıp sera masraflarının azalması nedeniyle yarı yarıya düştü.

Gündem 23.04.2022 - 09:57 23.04.2022 - 09:57 Gülşah Konuk Akın

Havaların ısınması sera masraflarını azalttı. Masraflar azalınca da sebze ve meyve fiyatları neredeyse yarı yarıya düştü. Yeni Şafak'ın haberine göre; 1 ay önce artan fiyatlar neredeyse 2 hafta içerisinde yarı yarıya düştü. Havaların ısınıp sera masraflarının düşmesi pazar tezgahlarına yansıdı. En çok düşüş yeşil sebze grubunda meydana geldi. 1 ay öncesine kadar 8 liraya satılan maydanoz 3 TL, 25 TL olan domates 15 TL, 15 TL olan limon 5 TL, 10 TL olan ıspanak 5 TL oldu.

VATANDAŞ ARTIK DAHA FAZLA ALIYOR
Pazarcı esnafı, fiyatlardaki düşüşün vatandaşın alım gücüne de yansıdığını, daha önce pahalı olan ürünlerden 1 tane alanların şimdi 2'şer 2'şer aldığını, en çok satışın salatalık malzemede olduğunu söyledi. Fiyatların artık düştüğünü, ürünlerin kalitesine göre bir iki lira oynama olabileceğini söyleyen pazarcı:  "Bu senenin fiyatlarının yüksek olmasının nedeni de havalar çok soğuktu."  açıklamasında bulundu.

FİYAT DÜŞÜŞÜ ALIŞVERİŞ TORBALARINA YANSIDI
Meyve ve sebze fiyatlarındaki düşüş, alışveriş yapmak için pazara gelen vatandaşların alışveriş torbalarına da yansıdı. Havaların ısınması ile her şeyin düzeldiğini söyleyen esnaf, kışın sert geçmesi nedeniyle sera giderlerinin fazla olduğunu ve fiyatların bu sebeple çok arttığını, şimdi meydana gelen düşüşün engellenemeyeceğini, her şeyin yavaş yavaş normale döndüğünü söyledi. Vatandaş fiyatlardaki düşüşü görünce şaşırdı. Pazarcı esnafı bu fiyat düşüşünü zaten beklediklerini söyledi ve sera masrafları azalınca vatandaşın da rahatladığını belirtti.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@