Serbest Piyasada Fındık Fiyatları 10 Eylül 2021! Tüccar Fındığı Kaç TL'den Kırıyor?

Serbest piyasada fındık fiyatları ne kadar oldu? 10 Eylül 2021 Cuma fındık fiyatları kaç TL? 1 kg fındık tüccar fiyatı ne kadara satılıyor. İşte güncel findık fiyatları...

Gündem 10.09.2021 - 04:00 10.09.2021 - 04:00 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de fındık üreticileri güncel fındık fiyatlarına ilişkin son durumu merak ediliyorlar. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) fındık alımına devam ederken üreticilerin büyük bir çoğunluğu da serbest piyasada fındık satışlarına devam ediyorlar. Serbest piyasaya fındık satmak isteyen fındık üreticileri ise güncel fındık fiyatlarını merak ediyorlar. Fındık kaç TL oldu?

TMO FINDIK FİYATLARI

TMO tarfaından fındık alımlarına devam ediliyor. Belirli bir kilogram sınırı koyan TMO arazi üzerinden alımları gerçekleştiriyor. Dolayısıyla fındık üreticisinin fındık satma ihtiyacının tamamını TMO karşılayamıyor. TMO kesintiler haric Giresun kalite fındığı 27 TL'den, levant kalite fındığı ise 26,5 TL'den alıyor.

TMO tarafından yapılan fındık alımlarına ilişkin ilk ödemeler yapılmaya başlandı. Fındığını TMO'ya veren fındık üreticileri paralarını almaya başladılar. Vergi kesintilerinin düşülmesi ile serbest piyasanın üzerinde fiyat veren TMO, fındık üreticilerini memnun edebiliyor. 

SERBEST PİYASADA FINDIK FİYATLARI

Fındık üreticilerinin çok büyük bir çoğunluğu fındığını serbest piyasada satmaya devam ediyor. Ancak serbest piyasada fındık fiyatları üreticileri tatmin etmekten çok uzak kalıyor. TMO'Nun fiyatlarının gerisinde yer alan serbest piyasada tüccarın fındığı kırarak almak istemesi zaten düşük olan fındık fiyatını daha da düşürüyor. 

Yüzde 50 dirhemin altında randıman veren fındıklar serbest piyasada yok pahasına satılıyor. Şu anda serbest piyasada fındık fiyatları ilden ile 22 TL ile 24 TL arasında satılıyor. Ancak bu fiyat randımana göre belirleniyor. 50 randımanın altında fiyat daha da düşüyor. Hatta bazı üreticiler serbest piyasada 21 TL'den fındık satışı yapmak zorunda kalıyorlar. 

Fındık üreticilerine her yıl olduğu gibi bu yıl da fındıklarını pazara erken indirmemeleri konusunda uyarılar yapıldı. Ancak fındık saklayacak yeri olmayan fındık üreticileri veya ihtiyaç sahibi olan fındık üreticileri fınsıklarını satıyorlar. Lakin fiyatların 22 – 24 TL arasında olması üreticilerin tepkisini çekiyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@