Sert Kayıplar Veren Borsa için Yeni Gün Yeni Kurallarla Başladı! Yukarı Adım Kuralı Ne Anlama Geliyor?

Borsa İstanbul Cuma günü sert kayıplar vererek haftayı kapatmıştı. Sert kayıplarla birlikte bugün işlemlerde yeni bir kurala imza attı ve yukarı adım kuralını uygulamaya başladı.

Finans 20.12.2021 - 12:30 20.12.2021 - 12:30 Elif İşçi

Borsada da dalgalanma süreci devam ediyor. Cuma günü borsa sert kayıplar vererek haftayı kapatmıştı. Bu durum yatırımcılar arasında bir endişeye neden oldu. Gerçekleşen kayıpların toplanması için bugün borsada yeni bir karar alındı. BIST50 endeksi üzerinde bugün alınan karara göre up-tick rule uygulanmasına karar verildi.

BORSADA BUGÜN YUKARI ADIM KURALI ESAS ALINACAK!

Sert Kayıplar Veren Borsa için Yeni Gün Yeni Kurallarla Başladı! Yukarı Adım Kuralı Ne Anlama Geliyor?2

Borsa İstanbul AŞ BIST-50 endeksi içerisinde yer alan paylar göz önünde bulundurulduğunda, Cuma günü verilen ve sert olarak adlandırılan kayıpların toparlanması ve sürecin daha olumsuz bir görüntü almaması için ‘yukarı adım’ kuralının uygulanmasına karar verildi.

Borsa İstanbul tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na bir açıklama gönderildi ve bu açıklamanın yayınlanması istendi. Bu açıklama çerçevesinde Sermaye Piyasası Kurulu tarafından alınan karar göz önünde bulundurulduğu zaman BIST-50 payları üzerinden açığa satış işlemlerinin gerçekleştirilebileceği belirtildi.

Yapılan değerlendirmeler sonrasında belirlenen paylar için bugünkü seanslarda geçerli olmak üzere açığa satış işlemleri için yukarı adım kuralı uygulanacak. Bu durumda işlemin sermaye piyasası aracı üzerinden en son gerçekleştirilen işlem baz alınarak daha yüksek bir fiyat belirlenip gerçekleştirilmesine karar verildi.

BORSADA YUKARI ADIM KURALI NEDİR?

Sermaye piyasaları içerisinde, açığa satış işlemlerinde uygulanan kurallardan birisi yukarı adım kuralı olarak ifade edilmektedir. Piyasalarda işlem görmekte olan bir varlığın satış sırasında fiyatının üzerinde bir fiyat uygulanma işlemine verilen isim olarak ifade edilebilir.

Hissenin son satış işleminden daha yüksek bir fiyata uygulanması bu kuralın uygulandığı anlamına gelmektedir. Satışlarda meydana gelen düşüşü ve kayıpları engellemek ya da en az seviyeye indirmek için kullanılmaktadır. Borsa İstanbul işlemlerinde bugün için aldığı kararla birlikte alıcılar ve satıcılar için dikkatli işlem yapmalarını öneriyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@