Sert Yükselmesinin Altında Yatan Neden! Dolar Biriktirenler Ters Köşe Mi Olacak?

Ekonomi gündemine ilişkin son açıklamaların ardından dolar kuru TL karşısında güçlenmiş ve son dönemlerin en üst noktalarına ulaşmıştı. Peki doların güçlenme nedeni ne? Ekonomistler yanıt verdi.

Sert Yükselmesinin Altında Yatan Neden! Dolar Biriktirenler Ters Köşe Mi Olacak?

Dolar TL değişimi Ağustos ayı başında yakaladığı ivmeyi bir anda kaybetti. Düşme eğilimi gösteren dolar kuru, bir anda yönünü değiştmiş ve anlık sert yükselmeler yaşanmıştı. Dolar kurunda oluşan son tablo ve ekomiye dar uzman yorumları sizlerle.

DOLAR KURUNA FAİZ İNDİRİMİ AÇIKLAMASI

Yeni ay başından itibaren Türk Lirası dolar kurunda güçlü bir seyir yakalamıştı. Enflasyon rakamlarının açıklanması sonrası ise piyasalar biraz daha gevşemiş ve dolar kuru TL karşısında uzmanların geri çekilmede en kritik aşama olarak gösterdikleri 8.30 TL sınırının altına gerilemişti. Türk Lirası karşısında gerileyen dolar kuru ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sürpriz faiz açıklaması ile yeniden güçlenmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan faiz konusunda net bir mesaj vermiş ve “Özellikle Ağustos ayını geride bıraktığımızda Ağustos ile birlikte enflasyonda da düşüşü göreceğiz. Şu anda bulunduğumuzun çok çok altında olur. Buradan ben de sinyalimi belli yerlere vermiş oluyorum. Bundan sonra enflasyonun daha yukarı çıkması mümkün değil. Zira faiz oranlarında da düşüşe geçiyoruz” ifadelerini kullanmıştı. Faiz konusunda gelen bu açıklamalar ise dolar kurunun anlık yön değiştirmesine neden oldu. 8.30 seviyelerinde yer alan dolar kuru bu açıklamaların ardından 8.60 TL bandının üzerine çıktı.

dolar tl

DOLAR KURUNUN ÇIKMASINDA GİZLİ NEDEN

Uzmanlar dolar kurunun çıkmasında ikinci bir neden olarak ise ABD kaynaklı oldu. Gelişmekte olan para birimlerinin dolar karşısında ki konumu adına FED'den önemli bir karar çıkabileceği ele alındı.

ABD ekonomisinin pandemi döneminde ayakta kalmasında önemli etmenlerden biri olan destekler konusunda oluşan endişe dolar kurunun küresel piyasalarda ki konumunu değiştirdi.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi tarafından yapılan açıklamada, ABD'den gelen güçlü verilerin Fed’in destekleri erken geri çekebileceğine işaret olduğu bildirildi. Desteklerin erken geri çekilmesinin anlamanın ise "TL’de bu etkinin değer kaybını görüyoruz. Ancak TL’deki değer kaybının ana nedeni erken faiz indirimi endişesi. Piyasalarda faiz indirimi yapabilecek bir enflasyon görünümü bulunmuyor. Ancak TCMB’nin yine de faizleri indirmeyi deneyeceği endişesi değer kaybının ana nedeni” olduğu ifade edildi.

dolar tl 2

Faiz indirimi yada artırımı olup olmayacağına dair yapılan değerlendirmede, herhangi bir faiz artışı beklenmediği vurgulandı. Faiz indirimleri için ise enflasyon odaklı bakıldığında 3 veya 4 ay sonra olması gerektiği analizi yapıldı.

SONRAKİ HABER