Sevkiyatlar Azaldı, Talepler Arttı, Demir Cevheri Fiyatları Yeniden Yükselişe Geçti!

Küresel piyasalarda yaşanan dalgalanmalar tüm hızı ile devam ederken Çin piyasasında demir cevheri vadeli fiyatları yeniden yükselişe geçti.

Emlak Haberleri 13.01.2022 - 15:45 13.01.2022 - 15:48 Gülcan Özer

Dünyada devam eden ekonomik dalgalanma emtia fiyatlarını olumsuz etkilemeye devam ederken özellikli de demir fiyatları yaşanan dalgalanmadan en çok etkilenen metaller arasında bulunuyor. Emtia piyasasında yaşanan oynaklık nedeni ile fiyatlar dalgalanırken demir cevheri vadeli fiyatları yönünü yeniden yukarıya çevirdi. 

Büyük madenlerde sevkiyatların nispeten düşüşe geçmesi ve demire olan talebin kademeli de olsa artış göstermesi nedeni ile yaşadığı yükselişi 3. güne taşımayı başardı ve yüzde 2'den fazla arttı. 

DEMİR CEVHERİ VADELİ KONTRATI FİYATLARI YÜKSELDİ! 

Yaşanan yükseliş hareketinin ardından Dalian emtia borsasında Mayıs teslimatlı demir cevheri vadeli kontratı en yüksek işlem gören kontrat olurken bu kontratın fiyatı gün içerisinde yüzde 2,1 oranında yükseliş gösterdi. Yaşanan yükselişin ardından mayıs teslimatlı demir cevheri vadeli kontrat fiyatı ton başına 746 yuan seviyesine yükselerek günü tamamladı. 

2022 1 TON DEMİR FİYATI NE KADAR, İNŞAAT DEMİRİ, DEMİR FİYATLARI NE OLUR, NEDEN YÜKSELİYOR?

Dolar kurunda yaşanan dalgalanma nedeni ile demir fiyatları yükselirken demir cevheri fiyatındaki artışta inşaat demiri fiyatlarına yansıyor. İç piyasada nispeten talebin biraz daha sakin geçmesi ile fiyatlarda yükseliş sınırlı kalırken 8'lik inşaat demiri satış fiyatı Ankara'da 11 bin 750 liraya, İstanbul'da 11 bin 780 liraya ve İzmir'de ise 11 bin 520 liraya ulaştı. 

Demir fiyatlarında ki yönü hem dış piyasadaki demir cevheri fiyatları ve talepleri hem de iç piyasada ki talep canlılığı ve döviz kuru belirleyecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@