Seyahat İzin Belgesi Kimlere Verilir, Nasıl Alınır?

İçişleri Bakanlığı tarafından şehirlerarası seyahat kısıtlamasına dair kurallar açıklandı. Seyahat izin belgesi olmayan vatandaşlar şehirlerarası seyahat yapamayacaklar. Peki seyahat izin belgesi nasıl alınır?

Seyahat İzin Belgesi Kimlere Verilir, Nasıl Alınır?

İçişleri Bakanlı yeni bir genelge yayımlayarak tam kapanma tedbirlerini açıkladı. Bu tedbirler arasında şehirlerarası seyahat kısıtlamaları da bulunuyor. Şehirlerarası seyahat kısıtlamaları kapsamında vatandaşların seyahat edebilmeleri özel izne bağlandı. İçişleri Bakanlığı'nın birimlerinden alınacak olan seyahat izin belgeleri yalnızca bazı şartlar dahilinde verilecek. Peki seyahat izin belgesi kimlere ve hangi durumlarda verilecek?

SEYAHAT İZİN BELGESİ KİMLERE VERİLİR?

Sehayat izin belgesi almak için araştırma yapan vatandaşlar şartlarının bu özel izni almaya yeterli olup olmadığını araştırıyorlar. Seyahat izin belgesi alma hakkı bulunan vatandaşlar şu şekilde açıklandı:

-Zorunlu bir kamusal görevi yapmak için ilgili kamu kurumu tarafından görevlendirilmiş kamu görevlileri (müfettiş, denetmen gibi)
-Kendisinin veya eşinin vefat eden birinci derecede yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak isteyenler veya cenaze nakil işlemine refakat edecek olan vatandaşlar
-Tedavi olduğu hastaneden doktor kontrolü ile taburcu olup asıl ikamet yerlerine gitmek isteyenler
-Kendisinin veya eşinin hastanede tedavi olan birinci derecede yakınına veya kardeşine refakat edecek olan vatandaşlar
-Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelen ve kalacak yeri olmadığı için ikamet ettikleri yerleşim birimine dönmek isteyen vatandaşlar
-ÖSYM tarafından yapılacak ve daha önceden ilan edilmiş merkezi sınavlara katılacak olanlar
-Askerlik görevini tamamlayıp terhis olduktan sonra yerleşim yerlerine dönmek isteyenler
-Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olanlar
-Ceza infaz kurumlarından salıverilen vatandaşlar

SEYAHAT İZİN BELGESİ NASIL ALINIR?

Seyahat izin belgesi almak isteyen vatandaşlar bu belgeyi nasıl alacaklarını merak ediyorlar. İçişleri Bakanlığı'ndan verilen son bilgilere göre seyahat izin belgesinin nasıl alınabileceği açıklandı. Şehirlerarası seyahatler için zorunlu hallerin veya istisnai durumların meydana gelmesi halinde vatandaşlar bunu belgelemek zorundalar. Bunun için e-devlet sitemi üzerinden E-Başvuru veya ALO 199 sitemi üzerinden telefon ile valilikler veya kaymakamlıklarda oluşturulan Seyahat İzin Kurullarından izin alınması gerekmektedir. Bu yollarla yapılacak başvurular incelendikten sonra şartları uyan vatandaşlara seyahat izin belgesi verilecek. Seyahat izin belgesi alan vatandaşlar seyahat sürelerince de sokağa çıkma yasaklarından muaf olacaklar.