Şeytan Çıkmazı Oluştu, Doları Tutamazsınız Uyarısı! Sert Yükseliş Bekleyen Evren Devrim Zelyut'tan Dolar Kuru Tahmini!

Son ekonomik gelişmeleri yorumlayan Evren Devrim Zelyut dolar kurunun şeytan çıkmazında olduğunu ve çok sert bir yükseliş beklediğini söyledi. Dolar kuru ne zaman yükselir, kaç TL olur?

Finans 01.05.2022 - 22:49 01.05.2022 - 22:49 Engin Uzunoğlu

Türkiye’de piyasalar bayram tatiline girerken finansal gelişmeleri ekonomistler yorumlamaya devam ediyorlar. Ünlü ekonomist Evren Devrim Zelyut son verilerden elde ettiği sonuçları yorumladı. Dolar kurunun bir şeytan çıkmazında olduğunu iddia eden Evren Devrim Zelyut, kurda çok sert hareketler beklediğini söyledi.

DOLAR KURUNDA ŞEYTAN ÇIKMAZI

Türkiye’nin finansla olarak mücadele etme yeteneğini kaybettiğini söyleyen Evren Devrim Zelyut, “Dövizle iş yapanlara önemli haberlerim var. Piyasadan aldığımız verilerin doğuracakları sonuçları anlatıyoruz. Şu anda dolar kurunda bir şeytan çıkmazı oluştu. Daha önce de dolar kuru ölümcül kavşakta demişti. Şimdi benzer bir görüntüyü açıklayacağım. Hazine gırtlağına kadar borca batmış durumda. Bu ülkenin üstüne bir şok daha gelse bunu savuşturacak cephanesi elinde yok. Merkez Bankası’nın da Hazine’den farkı yok. Net rezervler eksi milyar dolarlarda.” dedi.

DOLAR KURUNU TUTAMAZSINIZ

Dolar kurunun enflasyon ile ilişkisine dikkat çeken Evren Devrim Zelyut, “Merkez Bankası Başkanı enflasyonu düşürmek yerine enflasyon tahminlerini yukarıya çekiyor. Sorunları da kabul etmiyor ve enflasyonun gerekçesini dışarıya attı. Önümüzdeki dönemde enflasyon düşerse dolar kuru da düşer. Bu başarılmazsa dolar kurunu tutamazsınız ve canımız çok yanar.” ifadelerini kullandı. 

dolar yorumu-4

FED’DEN YÜKSEK FAİZ ARTIRIMI SİNYALİ

FED’in yüksek bir faiz artırımı yapmasına dair fiyatlamaların olduğunu söyleyen Evren Devrim Zelyut, “Seçime kadar tam gaz kredi musluklarını açtılar. Burada hükümetin bir model tercihi var. Firmaları kredilerle yüzdürüp vatandaşı yüksek enflasyona boğduruyorlar. Buna bir de dış gelişmeler ekleniyor. ABD’de son 40 yılın en yüksek enflasyonu var ve FED buna önlem alacak. Mayıs ve Haziran’da 50 baz puan faiz artırımı yapılacaktı. Ekranlara baktığımızda 111 baz puanlık fiyatlama var. Bu da Mayıs ayında 50 baz puan, Haziran ayında 75 baz puan faiz artırımı yapılması demek olacak.” şeklinde konuştu.

DOLAR KURU SERT YÜKSELECEK

Dolar kurunun sert yükseleceği iddiasında bulunan Evren Devrim Zelyut, “Dolar endeksi tüm bu gelişmelerden etkilenip yükseldikçe dolar kuru zor durumda kalacaktır. Bu bahsettiğimiz faiz artırımları dolar kurunun canını okuyacak. Bununla da kalmayacak Türkiye’nin bir cari açık sorunu var. Petrol fiyatlarının aşırı artırımı beklentisi var. Bu cari açığın yükselmesi anlamına geliyor. Hem enflasyon yaratılacak hem de dolar kuru sert yükselecek. Hatta dolar kuru ile faizin aynı anda patlayabilir. Bu olasılık son günlerde oldukça yükseldi.” dedi.

DOLAR KURU KAÇ TL’YE YÜKSELECEK?

Dolar kurunun fiyat tahminine dair de değerlendirme yapan Evren Devrim Zelyut, “Dolar kuru için artık fiyat tahmini yapılması gerçekten çok güç bir hale geldi. Bir taraftan nereye kadar devam edeceğini bilemediğimiz baskılanma meselesi var diğer taraftan ise yurt dışında dolar endeksinin rekor seviyelere ulaşması. Şu anda dolar kuru gerçek seviyesinde değil. Baskı kalktığı an sert yükselişler görülebilecek. Mayıs ve Haziran ayında FED’in faiz artırımlarına dikkat etmek gerekir. Tahminlerime göre 18 Tl – 19 TL seviyeleri çok uzak ihtimal değil.” ifadelerini kullandı. 

Not: Burada yer alan değerlendirmeler ilgili ekonomistin kişisel düşünceleridir. Yatırım kararı alırken daha farklı araştırmalar yapıldıktan sonra karar verilmesi gerekir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir, yatırım yapılması halinde sorumluluk kabul edilmemektedir.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@