Seyyanen zam ne demek, kimler alabilir, neden gündem oldu?

Memur ve emekli maaş zammının açıklanması ardından 'seyyanen zam' kelimesi sosyal medyada gündem oldu. Seyyanen zam nedir, nasıl uygulanır? İşte ayrıntılar.

Seyyanen zam ne demek, kimler alabilir, neden gündem oldu?

2022 Haziran ayı enflasyon oranının açıklanması ardından 'seyyanen zam' kelimesi sosyal medyada gündem oldu. Enflasyon oranıyla birlikte memur ve emekli maaşlarına yüzde 41,69 oranında zam yapılacağı açıklandı. Bu gelişmenin ardından, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, enflasyon kaynaklı gelir kaybının karşılanması ve maaşlar arasında makasın büyümemesi için seyyanen iyileştirme yapılması gerektiğini söyledi.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Yalçın, " Başta kamu görevlilerimiz olmak üzere çalışanlarıyla büyüyen ' Büyük ve güçlü Türkiye '' ile uyumlu olarak kayıpların tazmini için seyyanen zam yapılmalı, vergi matrahları yükseltilmeli, ikinci 6 aylık dönemde enflasyonun zam oranını aştığı durumda eşel mobil uygulanmalıdır '' dedi.

Seyyanen ne demek, seyyanen zam nedir?

Türk Dil Kurumu'na (TDK) göre, seyyanen kelimesi eşit olarak anlamına gelmektedir.

Seyyanen zam, tüm çalışanlara eşit zam yapılması anlamı taşır. Buna göre belli bir çalışan grubuna yüzdelik zam değil, eşit zam yapılmasıdır. Yüzdelik zamda herkesin maaşına göre farklı zam oranı uygulanır. Ancak seyyanen zam da oran 300 TL ise tüm çalışanların maaşı 300 TL artar.

Sosyal medyada birçok kişi, enflasyon farkının zam olmadığını ve yüzdelik dilimle zam vermenin adil olmadığını ifade ediyor. Örneğin 6 bin TL maaş alan memura 2 bin 400 lira zam yapılırken, 18 bin TL maaş alan memura 7 bin 200 TL zam yapılmasını adaletli bulmuyorlar.

Konu hakkında binlerce tweet atan kullanıcılar, tepkilerini dile getiriyor.