SGK 7 İlde, 4 Bin Kadına 3.984 TL Karşılıksız Nakit Desteği Verecek Projeye Başlıyor!

SGK, Türkiye'nin 7 ilinde kadın işverenleri desteklemek için yeni bir proje başlatıyor. Avrupa Birliği tarafından desteklenen bu proje kapsamında kadınlara 3.984 TL hibe desteği verilecek.

Finans 14.02.2022 - 00:50 14.02.2022 - 00:50 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de çeşitli kurumlar tarafından kadınların desteklenmesine devam ediliyor. Bu kapsamda son olarak yeni bir projenin duyurusunu SGK yaptı. SGK tarafından yapılan proje duyurusuna göre kadınların iş hayatında daha etkin rol oynayabilmeleri, fırsat eşitliği yakalayabilmeleri, ekonomik güçlerini elde edebilmeleri, haksız rekabetten dolayı mağdur olmamaları amacıyla bir destek programı uygulanacak. Bu destek programı ile kadınlara hem yeni iş olanakları yaratılacak hem de kayıtlı kadın istihdamı daha yüksek seviyelere çıkarılabilecek. Avrupa Birliği tarafından desteklenen "Kayıtlı Kadın istihdamının Desteklenmesi Projesi" kısa bir süre içerisinde devreye alınacak. Women-Up Projesi de adı verilen destek projesinin şartları neler olacak, kimler faydalanabilecek?

Avrupa Birliği, Türkiye'de kadınlara dair çok sayıda projenin destekçisi oılmaya devam ediyor. Geçmiş dönemlerde "Anneler İşe, Çocuklar Kreşe" ve "Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi" gibi projeler de Avrupa Birliği'Nin sağladığı fonlarla desteklenmişti. Şimdi SGK bu şekilde yeni bir projenin startını veriyor. Bu kapsamda Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi ile alakalı olarak detaylar belli oldu.

KADINLARA NE KADAR DESTEK ÖDEMESİ YAPILACAK?

SGK'nin yürüteceği Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi ile kadın işverenlere destek ödemesi yapılacak. Bu kapsamda kadın işverenler ilave kadın istihdamı için işçicin işverene olan maliyetinin yüzde 65'ini geçmemesi koşuluyla en fazla 320 Euro hibe desteği alabilecekler. 2022 yılının güncel kur hesaplamaları ile bu nakit hibe desteği 3.984 TL olacak. şartları karşılayan kadın işverenler başvuru ile bu nakit ödemeleri alabilecekler.

HANGİ İLLERDE KAÇ KADINA HİBE DESTEĞİ VERİLECEK?

Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi kapsamında hangi illerde kaç kadına nakit desteği verileceği de belirlendi. Buna göre İstanbul'da 1000 kadın işveren, Ankara'da 900 kadın işveren, Aydın'da 400 kadın işveren, Denizli'de 400 kadın işveren, Samsun'da 500 kadın işveren, Şanlıurfa'da 400 kadın işveren, Kahramanmaraş'ta 400 kadın işveren olmak üzere toplam 4.000 kadın işverene nakit desteği verilecek. Ayrıca bu kadın işverenlerin ilave istihdamla işe alacakları 4.000 kadın işçi de projeden yararlanmış olacaklar. 

BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi kapsamında nakit desteği almak isteyenlerden aranacak başvuru şartları da belli oldu. Buna göre 5 Mart 2012 tarihinden sonra kadınlar tarafından kurulan işletmelerden en fazla 9 işçi kapasitesi olan ve yanına ilave olarak bir kadın sigortalı işçi alanlar nakit desteği alabilecekler. Proje kapsamında 20 ay ödeme yapılacak ve 32 ay devam edecek. 2024 yılının Ocak ayında proje tamamen sona ermiş olacak. 

BAŞVURULAR NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi için aşamalı bir süreç uygulanacak. Hazırlık, tanıtım, Başvuru ve Kayıt, Ödemelerin Yapılması ile İzleme ve Destekleyici Faaliyetler aşamaları uygulanacak. SGK bu projenin hazırlık ve tanıtım aşamalarını tamamladı. Şubat ayı sonunda veya Mart ayının başında ise başvurular alınacak. kadın işverenler başvurularını e-devlet üzerinden yapabilecekler. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@