SGK bu şartı taşıyanlara 3 maaş ödeme yapıyor! Kadınlara ömür boyu ödenecek, emekliler de alabiliyor!

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından gençlere, kadınlara, emeklilere farklı kalemlerde ödemeler yapılıyor. Haberimizde anlatılan şartları taşıyanlar emekli olsalar dahi aynı anda 3 maaş birden alabilecek

Finans 20.04.2022 - 16:37 20.04.2022 - 16:37 Büşra Uluşen

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından vatandaşlara çeşitli kalemlerde ödeme yapılıyor. Son günlerde yeniden gündeme gelen ödeme çeşidi ile SSK'lı, Bağ-Kur'lu ya da Emekli Sandığına bağlı olmak fark etmeden 3 maaş birden ödeme alma şansı tanınıyor. 

Söz konusu ödemeyi alabilmek için ek bir şey yapmaya gerek kalmadan sadece SGK'ya giderek başvuru yapmak yeterli oluyor. Kadınlara ömür boyu ödenen bu ödenekten aynı zamanda emekliler de yararlanabiliyor. 

Kadınlara, gençlere, emeklilere 3 maaş ödeme!

Sosyal Güvenlik kurumu (SGK) tarafından vatandaşlara çeşitli yardım ödemeleri yapılıyor. Özellikle kadınlara sağlanan bu yardımlar içerisinde anne, baba ya da eşin vefatı durumunda bağlanan maaş oluyor. Kadınlar, hem babalarının hem de eşlerinin vefat etmesi durumunda belli şartları taşımaları halinde ikisinden de maaş alabilmektedir. Bunun yanında vefat eden eşin SSK'lı, Bağ-Kur'lu ya da Emekli Sandığı'na bağlı olarak çalıştığına bakılmadan düzenli olarak ödeme yapılıyor. 

SGK ÖDEME

SGK'dan 3 maaş ödemesi nasıl alınır?

SGK'dan bu maaşı alabilmek için memur veya Bağ-Kur'lu sigortalı eşin 2008 yılının Ekim ayından sonra vefat etmesi durumunda en az 1800 gün prim ödemesi yapmış olması gerekmektedir. Bu tariften sonra vefat eden kişinin SSK'lı olması durumunda da, 5 yıllık bir sigortası olması ve de 900 gün prim ödemiş olma şartı aranmaktadır. Öte yandan Bağ-Kur'lu sigortalının ise Ekim 2008 tarihinden önce vefat etmesi halinde yine 1800 gün prim ödemiş olması gerekmektedir. 

Söz konusu maaş, bazı durumlarda kadın çalışıyorsa ya da kendi sigortasından emekliyse yine de bağlanıyor. Buna ek olarak herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan ve yakını olmayan kadınlara da devlet tarafından maaş bağlanıyor. 

SGK ÖDEME2

Bu maaşlar ömür boyu ödeniyor!

Kendi sigortası ile emekli olan kadınlar maaş almaya devam ederken, vefat eden Bağkur emeklisi eşi nedeniyle dul aylığı alabiliyor ve bunun yanında Emekli Sandığı'ndan emekli olmuş babasının vefatı sonrasında da yetim aylığı alabiilyor. Bu etkenler bir araya geldiğinde aynı anda 3 maaşa birden sahip olunabiliyor. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta, üç farklı sigorta sisteminden maaş alınması oluyor. Sigorta kolları aynı ise aynı anda maaş bağlanmıyor. 

Ebeveynlerinden birini kaybeden kız çocuğu, evlenene kadar ve de sigortalı bir işe başlayana kadar ömür boyu yetim aylığı alma hakkına sahip oluyor. Ancak kız çocuğu evlenirse ya da bir işe girerse söz konusu aylık kesiliyor. Boşanması ya da işsiz kalması halinde de yeniden maaş ödeniyor. 

SGK 2

Bunun yanında memur ya da memur emeklisi olan kız çocuğuna Emekli Sandığı'ndan yetim aylığı bağlanmıyor. Kendisi çalışan ve emekli maaşı bulunan kız çocuğunun da SSK ve Bağ-Kur'dan yetim aylığı hakkı bulunmuyor. Fakat, Emekli Sandığı'na bağlı olmaması kaydıyla çalışan ya da emekli kız çocuğuna yalnızca Emekli Sandığı yetim aylığı bağlanabilmektedir.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@