SGK Çocuk Borçlanması İçin Gerekli Şartlar Nelerdir? Borçlanma Ücreti Ne Kadardır?

SGK çocuk borçlanması tutarı her yıl farklılık gösterir. SGK çocuk borçlanmasında ödenecek miktarı etkileyen durumlar söz konusudur.

Gündem 23.12.2021 - 17:25 23.12.2021 - 17:25 Serhat Karaman

Bunlardan biri ücretlendirmenin her yıl asgari ücret bazında değişiklik göstermesidir. Asgari ücrete uygulanan zamlar doğrultusunda bu borçlanmaya da gereken ödeme tutarı artış gösterir. Ayrıca ödeme için belirlenen alt ve üst sınırlar bulunur.

SGK çocuk borçlanması ödemenin belirlenmesi asgari ücretin brüt tutarının %32 oranı günlük çocuk borçlanma tutarına eşittir. Bu hesaplanan tutarın 7,5 katı ise en yüksek ücrete denk gelir. Buna göre bir aylık çocuk borçlanması 1.114,8 TL iken 1 yıllık çocuk borçlanması 11.301,12 TL olarak hesaplanır. SGK çocuk borçlanmasını 2 yıllık yapmak isteyen kişiler için ise bu tutar 22.602,24 TL olarak hesaplanır.

SGK Çocuk Borçlanması İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

SGK çocuk borçlanması için gereken koşullar şu şekildedir:

·         Doğum yapacak kadının doğumdan önce Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında çalışıyor olması gerekir. Doğum yapacak kişi kamu personeli ya da işyeri sahibi ise yine doğumdan önce sigortalılık durumunu tescil ettirmesi gerekir.

·         Kişi doğumu gerçekleştirdikten sonra kişinin adına prim ödenmemesi gereklidir.

·         Kişinin gerçekleştirdiği doğumda bebeğin sağ olması borçlanma için şarttır.

·         Kişinin 2 kez doğum yapması durumunda, ilk doğum sonrası borçlanılabilen en uzun süre olan 2 yıllık süre zarfında ise 2. doğum, iki doğum arasında ki sürenin üzerine 2 yıl daha borçlanabilir.

sgk çoçuk borçlanması

SGK Çocuk Borçlanması Başvurusu Nasıl Yapılır?

SGK çocuk borçlanması başvurusu yapmak isteyen kişiler için başvuru Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile yapılır. Bunun için başvuru şartlarını yerine getirmiş ve başvuru yapmaya hak kazanmış kişiler için Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında kişilerin çalışmasının geçtiği son Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğüne ya da Sosyal Güvenlik Merkezine giderek başvuruda bulunulması gerekir. Başvuruyu yapacak kişi kamu personeli ise SGK Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Daire Başkanlığına başvuru yapılır.

Bu başvuruların gerçeklemesi için kişilerin başvuru dilekçesi doldurması gerekir. Başvuru için gidilen merkezlerde nüfus cüzdanın fotokopisi ve başvuru dilekçesi doldurularak teslim edilir. Başvuru dilekçesi Sosyal Güvenlik Kurumlarının şubelerinden temin edilir. SGK çocuk borçlanması başvurusu tamamlandıktan sonra başvuru incelemeye alınır ve gerekli koşullara uygun ise kabul edilir. Bu başvurunun değerlendirme aşaması Sosyal Güvenlik Kurumu web sayfasından takip edilebilir ve başvurunun sonucuna yine Sosyal Güvenlik Kurumu web sayfasından ulaşılabilir.

SGK Çocuk Borçlanma Ödemesi Nereye Yapılır?

SGK çocuk borçlanma ödemesi yapmak isteyen kişiler ödemelerini PTT üzerinden gerçekleştirebilir. Ayrıca anlaşmalı bankalar aracılığı ile de yapabilir. Ödeme için diğer bir yol ise SGK online tahsilat ve E-Devlet online tahsilat uygulamalarıdır. SGK çocuk borçlanmasının ödemesinin kabulünün ardından borçlanma işleminin ödenmesi için geçerli sürede ödemenin yapılması zorunludur. Ödeme belirlenen süre içinde yapılmaz ise başvuru iptal edilebilir. Ayrıca ödeme için belirlenen miktar tek seferde ödenmelidir. Ödeme taksit şeklinde doğrudan kuruma yapılamaz.

sgk çoçuk borçlanması ne kadar

Fakat anlaşmalı bankalar ile yapılan ödemeler de bankaların belirlediği farklı ödeme yolları kullanılabilir. Bu SGK ile anlaşmalı ödeme yapılabilecek başlıca bankalar şu şekildedir:

·         Ziraat Bankası

·         Garanti Bankası

·         TEB

·         Halkbank

·         QNB Finansbank

·         HSBC

·         Denizbank

·         Yapı ve Kredi Bankası

·         Türkiye Finans Katılım Bankası

·         Türkiye İş Bankası

SGK Çocuk Borçlanmasında Staj Sigortası Geçerli Midir?

SGK çocuk borçlanmasında staj sigortasının geçerliliği yoktur. Uzun vadeli çalışma gösterilmesi için kısa vadeli sigorta ödemesinde sigorta başlangıcı olarak gösterilmez. SGK çocuk borçlanması staj sigortası ile gösterilemez

Gelişmelerden Haberdar Olun

@