SGK, DSİ, Milli Emlak, Diyanet Vakfı! Kurumlar İstanbul, İzmir, Kayseri, Artvin'de Daire Satıyorlar

Kurumlar sabah saatlerinden itibaren yayımladıkları duyurular ile gayrimenkul satışları yapacaklarını ilana çıkarılan taşınmazlar arasında da 3+1 daireler olduğu ilan ettiler.

Emlak Haberleri 04.10.2021 - 17:33 04.10.2021 - 17:33 Mustafa KARAGÖZ

Kamu kurum ve kuruluşlarının konut satış duyuruları sürekli artıyor. Ekim ayının ilk hafta başı itibariyle yayımlanan duyurularda farklı il ve ilçelerde yer alan ve mülkiyeti hazineye ait olan daireler için satış ilanları geldi. 

Ekim ayının içerisinde ihaleleri düzenlenerek satışı yapılacak konutlar için başvuru yapmak isteyecek vatandaşlar, kurumlara talep edilen evrakları teslim edecekler. Daha sonra bildirilen gün ve saatte ihalelere katılım sağlayacaklar. 

KAMU KURUMLARI LOJMAN SATIŞLARI YAPACAKLAR

Yeni gün itibariyle ilan edilen duyurular kapsamında İzmir, Artvin, Kayseri ve Tekirdağ için ilanlar geldi. Burada yer alan kamu kurumları yayımladıkları duyurular ile çok sayıda lojmanın satışını yapacaklarını bildirdiler. Tüm kurumlar lojmanları ihale usulü ile satacak olup ihale katılımları için önceden başvuru yapmak gerekecek. 

Kamudan Konut Satış İhale İlanları

kamu konutları yeni duyurular

İlan edilen konut satışlarına dair ihaleler önümüzdeki haftadan itibaren başlayacaktır. Vatandaşlar konut satışları için kurumlara doğrudan başvuru yapacaklar. Başvuru işlemleri teminat bedeli, başvuru ücretinin ödenmesi ve ardından kurumun istediği belgelerin temini şeklinde tamamlanacak. 

LOJMAN SATIŞLARINDA SATIŞ HAKKI DETAYI

Lojman satış ilanlarında öncelikli satış hakkı bulunuyor. Öncelikli satış hakkı kapsamında ilk satış önceliği lojmanda oturan kamu personellerine verilir. Kamu personelleri oturdukları konutlar satışa çıkarıldığında ihale edilen muhammen bedel ile alma hakkına sahipler. Ancak konutlar boş durumda ise yada kamu personelleri konutları almak istemezlerse tüm vatandaşlar ihale başvurusunda bulunabilirler.

İHALEYE KATILIM VE SATIŞ İŞLEMLERİ

Kamu kurumlarının çıkardığı duyurular kapsamında lojman almak isteyen vatandaşlar başvurularını yapacaklar. Başvurularını tamamlayan vatandaşlar kurumların şartnamede bildirdiği tarih ve saatte ihale adresinde hazır bulacaklar. 

Konut satışları için ilan edilen muhammen bedel üzerinden ihale süreci başladığında vatandaşlar tekliflerini verecekler. Eğer katılım az olur yada hiç olmazsa konutlar ilk teklif fiyatına satılırlar. Ancak katılımın fazla olduğu durumlarda her istekli kendine göre teklifini sunar. En yüksek teklifi sunan vatandaş ise konut alma hakkına sahip olur. 

ÖDEME İŞLEMLERİ

Kamu kurumları konut satışlarında çok büyük olasılıkla peşin ödeme yapılmasını isterler. Vatandaşlar konut alım hakkı kazandıklarında peşin ödeme ile konutları alabilirler. Peşinatı olmayanlar ise anlaşmalı bankalardan çok düşük faizlerle lojman kredisi çekebilirler.  

Gelişmelerden Haberdar Olun

@