SGK duyurdu: 5 yıl sınırı var, 24 maaşlık toplu para ödeniyor!

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan duyuruda, yaş şartına bakılmaksızın 24 maaşlık toplu ödeme yapılacağı belirtildi. En az 15 bin TL tek seferde ödenecek.

Finans 15.06.2022 - 17:29 15.06.2022 - 17:29 Büşra Uluşen

Devlet tarafından genç, yaşlı, işsiz, dul, yetim neredeyse tüm kesime farklı kalemlerde sosyal yardımlar yapılıyor. Yardıma ihtiyacı olan kişiler için farklı şartlara bağlı olarak verilen bu yardımlar ile özellikle gençlerin hayatlarında büyük kolaylık sağlanıyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından geçtiğimiz haftalarda 'evlilik ikramiyesi'  verileceği duyurulmuş ve bu ikramiye ile de gençlere evlilik hazırlıklarında yardımcı olunacağı belirtilmişti. 

SGK'dan 15 bin TL ödeme yapılıyor!

Sosyal Güvenlik Kurumu SGK tarafından yapılan duyuruda, dul ve yetim aylığı alan kişilere evlenmeleri durumunda evlilik ödeneği verileceği açıklanmıştı. SSK ya da Bağ-Kur'lu anne ya da babası vefat eden ve bu nedenle yetim kalan kız çocuklarına maaş bağlanırken, aynı zamanda ileriki hayatlarında destek olabilmek için evlilik ödeneği ya da bir diğer adıyla çeyiz parası da veriliyor.

sgk çeyiz

Kız çocuklarının evlenmesi durumunda bilindiği üzere yetim aylığı kesiliyor. Bu nedenle mağduriyet yaşanmaması adına çeyiz parası adı altında 15 bin TL toplu para ödemesi yapılıyor. Böylelikle kesilen yetim maaşının 2 yıllık tutarı olan yaklaşık 15 bin TL kız çocuğuna toplu olarak ödeniyor. 

SGK tarafından sağlanan çeyiz parası ödeneği için bir yaş sınırı da bulunmuyor. Kişi ilk evliliğini 20 yaşında da yapsa, 40 yaşında da yapsa yine de aynı ödeneği alabiliyor. 

En az 15 bin TL ödenecek, 5 yıl içerisinde başvuru şart

Yetim maaşı alan kız çocukları için verilen çeyiz parası, yetim aylığının ne kadar olduğuna bağlı olarak değişiyor. Bu yıl en düşük emekli maaşı 2 bin 500 lira olduğu için en düşük hisse üzerinden hesaplama yapıldığında yetim parası aylık 625 olurken, 24 aylık maaşa denk gelen tutar ise 15 bin TL oluyor. Yani çeyiz parası en az 15 bin TL olarak ödeniyor. 

Öte yandan çeyiz parası yalnızca bir kez veriliyor ve yetim aylığı alırken evlilik yapmış olmak gerekiyor. Bu ödeneği alabilmek için nikahın kıyıldığı tarihten sonra 5 yıl içerisinde başvuru yapılması gerekiyor. Böylelikle 24 aylık çeyiz parasını tek seferde alabilecekler. 

sgk

Ayrıca çeyiz parası alan kişilerin boşanmaları durumunda, 24 ay geçmeden yeniden yetim aylığı bağlanmadığını hatırlatmakta da fayda var. 

Çeyiz parasını kimler alabilir?

Başvuru yapacak kişinin kadın olması, yetim aylığı alıyor olması, ilk evliliğini yapıyor olması gerekiyor. Çalıştığı için yetim aylığı almayan kadınlara da çeyiz parası ödenmiyor. Çeyiz parası alabilmek için başvurular ilk ya da ilçe SGK müdürlükleri ile SGK hizmet merkezlerine yapılabiliyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@