SGK Duyurdu: Milyonlarca Çiftçiye Emeklilik Müjdesi!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Sigorta İşlemleri Yönetmeliği kapsamında iki genelge yayımladı. Genelgeye göre milyonlarca çiftçinin emekli olması kolaylaştırılacak.

SGK Duyurdu: Milyonlarca Çiftçiye Emeklilik Müjdesi!

Hükümet, milyonlarca çiftçinin emeklilik hakkı elde edebilmesi için çalışmalara başladı. Çiftçileri de kapsayan düşük prim ödemeyi içeren sosyal sigorta programları devreye alınıyor. Sosyal sigorta prim tabanı yükseltilerek emeklilik kolaylaştırılıyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Sigorta İşlemleri Yönetmeliği kapsamında iki yeni genelge yayımladı. Ocak 2022'den geçerli olmak üzere çiftçilere sigorta yaptırmaları için hasat dönemi göz önünde bulundurularak özel bir prim ödeme planı oluşturuldu.

Genelgede yer alan maddeler doğrultusunda, Tarım Bağ-Kur'lu olanlar primlerini Ocak ve Temmuz aylarında iki taksite bölerek ödeyebilecek. Uygulama 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren yapılan ödemeler için geçerli olacak.

TEMMUZ AYINA KADAR ÖDEYEBİLECEK

Şu an geçerli olan uygulamada çiftçiler primlerini bir sonraki ayın sonuna kadar ödeyebiliyordu. Örneğin Mayıs ayı primi Haziran ayının sonuna kadar ödenebiliyırdu. Primlerin ödeme tarihi geçtiğinde ise gecikme cezası uygulanıyor.

Çiftçilere sunulacak özel prim planı ile ekini Temmuz'da kaldıran çiftçi, bu dönemde sigortasını ödeyebilecek. Son ödeme tarihinin hafta sonuna gelmesi halinde ise ödemeler ilk iş gününde yapılacak.

Yeni sistemle birlikte tarımdaki kayıt dışılığın yüzde 88'e çıkan oranı azaltılacak.

emekli çiftçiye müjde

BAĞKUR PRİMLERİ BELİRLENDİ

2022 yılının asgari ücreti ile beraber tarım Bağ-Kur primleri de belli oldu. Bu kapsamda Bağ-Kur primleri 1.668 liraya çıktı. Borcu olmayan çiftçilere verilen 5 puanlık Hazine desteği ile birlikte tarım Bağ-Kur primi 1.426 liradan ödenecek.

Çiftçi Bağ-Kur emeklisi olabilmek için tarım faaliyetlerinde bulunmak, ziraat odalarına kayıtlı olmak ve isteğe bağlı sigorta primini ödemek gerekiyor.

Çiftçi bağkurluları için emeklilik şartları esnaflarla aynı oluyor. Son yapılan güncelleme ile en düşük emekli tarım Bağ-Kur'lusunun maaşı 1.802 liradan 2500 liraya yükseltildi.

BAYRAM İKRAMİYESİ DEVAM EDECEK

Devlet tarafından sağlanan emeklilere bayram ikramiyesi uygulaması 2022 yılında da devam edecek. Sosyal Güvenlik Kurumu ödeme gününün resmi tatillere denk gelmesi halinde ödeme tarihini önceden belirleyerek vatandaşlara duyuruyor.

Ayrıca emekli ikramiyesi ödeme gününün öne çekildiği dönemde bayram ikramiyesi verildikten sonra emeklinin vefa etmesi halinde verilen ücret aileden geri alınıyordu. Yeni düzenleme ile emeklilere verilen bayram ikramiyesi emeklinin vefat etmesi durumunda aileden geri alınmayacak.

SONRAKİ HABER