SGK Emekli Olmadan Toplu Para Ödüyor! Hemen Başvurup Paranızı Alabilirsiniz!

SGK'ya uzun yıllarca çalışanlar adına ödenen primlerin iadesinin mümkün olup olmadığı araştırılıyor. Peki çalışanlar emekli olmadan SGK'dan toplu para alabilirler mi?

Finans 15.04.2022 - 23:58 15.04.2022 - 23:58 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de milyonlarca çalışanın emeklilik hayali bulunurken son dönemlerdeki ekonomik gelişmelerden dolayı bir nakit sıkışıklığı oluştu. İnsanlar emekli olmadan SGK'dan herhangi bir ödeme alıp olamayacaklarını merak ediyorlar. Çalışanlar SGK'ya başvurarak toplu ödeme alabiliyorlar mı? SGK tarafından çalışanlara bu yönde ödeme yapılıyor mu? İşte merak edilen sorunun yanıtı...

SGK EMEKLİ OLMADAN TOPLU PARA ÖDÜYOR MU?

SGK sisteminde çalışanlara esasında emekli olmadan toplu para ödemesi gibi bir uygulama bulunmuyor. Bunun bazı istisnai durumları elbette var ama onun da çok net şartları mevcut. Ancak çalışanlar istedikleri zaman SGK'ya başvurarak prim ödemelerini gerekçe gösterip kendilerine topğlu para iadesi yapılmasını talep edemiyorlar. Böyle bir mekanizma SGK sisteminde bulunmuyor. 

TEK ŞARTLA PRİM İADESİ!

SGK bazı çalışanlara oldukça istisnai bir durumda prim iadesi yapıyor. Ancak bunun için de o çalışanın bir gün emekli olabilme imkanının kalmaması gerekiyor. Ne kadar çalışırsa çalışsın belirli bir yaştan sonra emeklilik şartlarını sağlayamayacak olanlar SGK'ya başvurarak kendilerine toplu prim iadesi yapılmasını talep edebilirler. SGK bu talebi aldıktan sonra çalışanın durumunu inceliyor ve gerçekten de emekli olma imkanı kalmamışsa prim iadesi yapıyor. Ancak doğru olduğu bilinen bir yanlış algı bu aşamada ortaya çıkıyor. SGK bu prim iadesinde çalışanlara onlar için ödenen tüm primlerin iadesini yapmıyor. 

SGK'dan prim iadesi başvurusu yapıp prim iadesi talep eden çalışanlara sadece işçi payı olarak ödenen primlerin iadesi yapılmaktadır. Çalışan içi,n ödenen işveren payı ve Genel Sağlık Sigortası primleri herhangi bir şekilde iade edilmemektedir. Çalışanlar bu toplu prim ödemesi ile diğer primlerden vazgeçmeyi göze almaktadırlar. Bunu kabul edenlere gerekli şartları sağlaması durumunda prim iadesi ödemesi yapılmaktadır.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@