SGK Gelir Testi Sorgulama Nereden ve Nasıl Yapılır?

SGK gelir testi sorgulaması daha çok vatandaşlar tarafından Genel Sağlık Sigortasından (GSS) yararlanabilmek için prim ödemesi gerekip gerekmediğini öğrenmek amacı ile yapılıyor. Bu yazıda SGK gelir testi sorgulama işlemi yapılması hakkında bilgi veriliyor.

ÖNEMLİ BAŞLIKLAR 16.01.2020 - 08:30 15.07.2021 - 00:10 Emlak 365

SGK gelir testi sorgulaması daha çok vatandaşlar tarafından Genel Sağlık Sigortasından (GSS) yararlanabilmek için prim ödemesi gerekip gerekmediğini öğrenmek amacı ile yapılıyor. Bu yazıda SGK gelir testi sorgulama işlemi yapılması hakkında bilgi veriliyor.

SGK gelir testi sorgulaması daha çok vatandaşlar tarafından Genel Sağlık Sigortasından (GSS) yararlanabilmek için prim ödemesi gerekip gerekmediğini öğrenmek amacı ile yapılıyor. Bu yazıda SGK gelir testi sorgulama işlemi yapılması hakkında bilgi veriliyor.SGK Gelir Testi Sorgulama İçin Gerekli EvraklarSGK Gelir testi sorgulaması için gereken belgeler şunlardır:
  • Başvuru sahibinin kimlik fotokopisi,

  • Başvuru sahibinin en son 6 ay içinde çektirmiş olduğu vesikalık fotoğraf,

  • İlçe kaymakamlık binasına yapılan müracaat esnasında verilen belgelerin, doldurulmuş ve bağlı olunan muhtara onaylatılmış halleridir.Bu belgelerin Kaymakamlık binasına verilmesi ile birlikte SGK gelir testi sorgulama işlemi başlamış olur.SGK Gelir Testi Sorgulama İşlemi Sonuçlanma SüresiSGK gelir testi sorgulaması başladıktan sonra yani belgelerin teslimatından sonraki ilk 15 günlük zaman zarfında sonuçlar açıklanır. Fakat bazı bölgelerde başvurular çok yoğun olabileceğinden işlemin sonuçlanma süresi bir miktar daha uzayabilir.SGK Gelir Testi Sorgulama İşlemi Sonucu ÖğrenilmesiSGK gelir testinin sorgulama sonucu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gidilerek öğrenilebilir.SGK Gelir Testi Sorgulama Sonucuna Göre ÖdemelerSGK gelir testinden alınan sonuçlara göre ilgili vatandaşların prim ödemesi gerekip gerekmediği ortaya çıkar. Eğer yapılan gelir testi sonucunda başvuruda bulunan ailenin geçim sıkıntısı çektiği ve bu yüzden Genel Sağlık Sigortası primini ödeyemeyeceğine karar verilir ise, bahse konu ailenin Genel Sağlık Sigortası primleri devlet tarafından karşılanır.

SGK gelir testi sonucu yapan aileler için, çıkan sonucun olumsuz olması halinde ise, vatandaşın Genel Sağlık Sigortasından faydalanabilmek için prim ödemesi zorunluluğu bulunuyor demektir. Vatandaşların SGK gelir testine itiraz etme hakkı vardır. Fakat itiraz için en az 6 ay beklenmesi gerekir.Gelir testi yaptırmadan direk ödeme yaparak Genel Sağlık Sigortasından yararlanılmak isteniyor ise bu durumda ödeme yapmak için, vatandaşların ikametlerinin bulunduğu SGK’ya müracaat etmeleri gerekir.Genel Sağlık Sigortasına primlerini düzenli olarak ödeyen vatandaşlar, hem kendilerinin hem de ailelerinin GSS’den yararlanmalarını sağlar.E-devlet Üzerinden SGK Gelir Testi Sorgulama YollarıSGK gelir testi sorgulaması farklı yollarla yapılabilir. Bu yollardan birisisonucu öğrenmek isteyen kişinin şahsen SGK il ya da ilçe Müdürlüklerine başvurması olabilir. Bir başka yol da e-devlet üzerinden sorgulama yaparak gelir testi sonucunun öğrenilmesidir. SGK gelir testi sorgulaması için izlenmesi gereken basamaklar şunlardır:
  • Öncelikle  https://www.turkiye.gov.tr/sgk-gss-borc-dokumu adresi üzerinde e-devlet ana sayfasına giriş yapılır.

  • Bu sayfa üzerinden sorgulama yapan kişi TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile e-devlet sitesine giriş yapar.

  • Daha sonra sayfa üzerinden bulunan ‘’E-Hizmetler’’ başlığı seçilir.

  • ‘’E-Hizmetler’’ başlığından ‘’Kurumlar’’ yazısına tıklanır.

  • ‘’Kurumlar’’ menüsünden  ‘’Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı’’ yazısına tıklanır.

  • En son aşamada ‘’Gelir Testi Sonucu Sorgulama’’ seçeneğine tıklanır.

  • Ekranda açılan sayfada sorgulama yapan vatandaşın gelir testi sonucu bilgileri detaylı olarak görüntülenir.Eğer sayfada G0 ya da 60/C-1 kodlaması var ise, ailenin geliri asgari gelirin 1/3’nden az kabul edilmiş ve bu aile yeşil kart almaya hak kazanmış demektir. Sayfasında bu gruba girdiğini gören ailelerin Genel Sağlık Sigortası Primi ödemelerine gerek yoktur. Bu ailelerin primleri devlet tarafından ödenir.Eğer gelir testi sonucu ücretli çıkar ise ve SGK ücreti konusunda ilgili aileye tebligat yollanmış ise bu borçların mümkün olan en kısa sürede ödenmesi uygundur. Bahse konu borçlar ödenmedikçe faiz işleyecektir.SGK gelir testi sorgulama işlemleri konusunda açıklanan yasal bilgiler ve yasal sorgulama yolları bunlardır.


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@