SGK Girişi Olanlara Devlet Ödüyor! Ek Ödeme Zamlandı, Rakam 5 Bin Lirayı Aştı

Sosyal Güvenlik Kurumu girişi olanlara ek ödeme zammı müjdesi geldi. Vatandaşlar arasında dul ve yetim aylığı olarak anılan ölüm aylığı ne kadar oldu?

SGK Girişi Olanlara Devlet Ödüyor! Ek Ödeme Zamlandı, Rakam 5 Bin Lirayı Aştı

SGK sigortalı çalışan kişilere çalıştıkları süre boyunca devlet hastanelerinde ücretsiz sağlık hizmeti ve süresini dolduran kişilere emeklilik hakkı tanımasının yanı sıra pek çok ek hakta vermektedir. Bu haklardan biri de vatandaşlar tarafından dul ve yetim aylığı olarak anılan ölüm aylığı hakkıdır.

DUL VE YETİM AYLIĞI İLE AYLIK 491 TL ÖDENİYOR!

Ölüm aylığı almak için bazı ek koşulların sağlanması gerekir. Emekli maşalarına yapılan zamların ardından dul ve yetim aylığı maaşları da yükseldi. Vefat eden sigortalı çalışanın eşi, çocuğu, anne ve babasına bağlanabilen ölüm aylığı Temmuz ayı itibari ile emekli maaşlarına zam gelmesi ile artış gösterdi.

Dul ve yetim maaşı Temmuz ayı zamm sonrası yüzde 8,45 oranında artış gösterdi ve 491 lira oldu. Vefat eden sigortalı çalışanın gerekli koşulları taşıyan eşi, çocukları, anne ya da babasına devlet ölüm aylığı bağlıyor.

EK ÖDEME İLE BERABER 5 BİN 641 LİRA OLDU

Yaplıan düzenlemeler ve Temmuz ayı enflasyon zammı sonrasında ölüm aylığı yüzde 8,45 oranında zamlanırken Temmuz ayında yüzde 25 hisse oranı üzerinden yapılan en düşük ölüm aylığı ek ödemeler ile birlikte hesaplandığında 491 lira olarak hesaplara yatırılacak. Yüzde 75 hisse oranı üzerinden yapılan hesaplamada ise en yüksek ölüm aylığı 5 bin 641 liraya kadar yükselecek.

ÖLÜM AYLIĞI KİMLERE BAĞLANIR?

Dul ve yetim maaşı olarak anılan ölüm aylığı vefat eden sigortalı çalışanın eşine, çocuklarına, anne ve babasına bağlanır.

SONRAKİ HABER