SGK İmzayı Attı! Emekli Olamayanlara Vakıfbank, Ziraat ve Halkbank'tan Anlaşmalı Kredi

Sosyal Güvenlik Kurumu 3 kamu bankasıyla emekli olamayanlar adına anlaşma imzaladı. İşte SGK'nın emekli olamayanlar için sağladığı kredi özellikleri.

Finans 28.07.2021 - 14:34 28.07.2021 - 14:35 Mustafa KARAGÖZ

Sosyal Güvenlik Kurumu emekli olmak isteyen ancak prim eksiği olanlara 3 devlet bankasıyla kredi desteği sağlanacağını duyurdu. SGK ve Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank arasında imzalanan anlaşma kapsamında kurum çok özel olanaklar, faizler ve ödeme planlamalarıyla kredi imkanı sunacak. 

SGK'DAN EMEKLİ OLAMAYANLAR İÇİN KREDİ ANLAŞMASI

Emekli olamayanların prim borçlarını yapılandırmaları kapsamında yeni bir adım geldi. Kurum emekli olmak için yapılandırma başvurusunda bulunacak olanlara imzalanan anlaşma çerçevesinde daha uygun maliyetli kredi sağlayacak. 

Vatandaşlar için sağlanacak kredi imkanında faiz oranı yzüde 1.55 olarak uygulanacak. Emekli olmak adına kredi çekecekler geri ödemeleri 36 ay vade ile yapacaklar. Kredi kullanımları SGK ile yapılan anlaşma kapsamında Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank'tan olacak. 

SGK Başkanı İsmail Yılmaz söz konusu anlaşmaya ilişkin bilgi verdi. Bir önceki yapılandırma anlaşmasında 2.2 milyon vatandaşın borçlarını yapılandırdığını aktaran Yılmaz 7326 sayılı Kanun ile SGK alacakları için yeniden yapılandırma imkanı getirildiğini söyledi. Nisan 2021 döneminden önceki tüm borçları kapsayan yapılandırma anlaşması ile vatandaşlar kuruma olan borçlarını kapatabilecekler. Emekli olmak isteyenler ise bu yapılandırma fırsatı ile prim borçlarını düzene sokabilecek ve ödemelerini yapılandırma ile avantajlı olarak ödeyebilecekler. 

SGK Başkanı Yılmaz emekli olmak isteyenler için Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankası ile işbirliği protokolü imzalandığını ifade ettiği konuşmasını "Protokolle yapılandırılan borcunu ödemesi halinde aylık bağlanabilecek sigortalılarımıza herhangi bir ödeme güçlüğü çekmeden banka kredisi ile emeklilik imkanı sunulacaktır." sözleriyle tamamladı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@