SGK 'Prime Esas Kazancınız Azaldı' Mesajı Ne Demek, Ne Yapmalı?

Sigortalı çalışanların cep telefonuna SGK tarafından 'Prime Esas Kazancınız Azaldı' şeklinde kısa mesaj gönderiliyor. Vatandaşlar bu mesajın ne anlama geldiği konusunda araştırma yapıyor. İşte yanıtı.

Finans 05.04.2022 - 09:49 05.04.2022 - 09:50 Büşra Uluşen

Sigortalı çalışanların cep telefonuna gelen mesaj endişeye neden oldu. SGK tarafından gönderilen SMS'de 'Ücretiniz düştü' ibaresi yer alması üzerine vatandaşlar maaşlarının kesildiği ya da eksik ödeneceğini düşünmeye başladı. Kısa süre içerisinde olayın perde arkası ortaya çıktı.

Ülkemize işverenlerin bazıları işçilerini sigortasız çalıştırırken bazıları da sigortalı çalıştırsa da kazançlarını Sosyal Güvenlik Kurumu'na eksik bildiriyor. Kazancın eksik bildirilmesi başta çalışanları mağdur ederken aynı zamanda devleti de etkiliyor. Çalışanlar bu sebeple daha düşük emekli aylığı almak zorunda kalıyorlar. 

SGK ÜCRETİNİZ DÜŞTÜ NE DEMEK?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), kayıt dışı çalışma ile mücadele etmek adına çalışanların kazancının eksik bildirilmesini önlemek için bir süredir SMS ile bildirim gönderiyor. Prime esas kazanç tutarında bir önceki aya göre yüzde 20 ve üzerinde azalma olan çalışanlara SMS göndererek bilgilendirme yapıyor. 

SGK'dan mesaj alan kişi sayısı bu yıl geçen yıla nazaran artış gösterdi. Söz konusu mesajda şu ifade yer alıyor:

'' 2022 yılı 1. ayında prime esas kazancınızın ir önceki aya göre azaldığı tespit edilmiştir. Ücretinizin eksik bildirildiğini düşünüyorsanız kurumunuza başvurabilirsiniz '' deniliyor. 

Bu mesajı alan kişilerin e-Devlet sistemi üzerinden SGK kayıtlarını mercek altına alması ve eğer eksik bildirim yapıldıysa konunun takipçisi olması gerekiyor. 

PRİMLER EKSİK YATIRILMAYA BAŞLADI

SGK tarafından uyarı mesajı alanları sayısı son aylarda bir hayli arttı. Asgari ücretin yükselmesi nedeniyle birçok işveren, daha yüksek maaşla çalışan çalışanlarının maaşlarını daha düşük prim ile yansıtıyor. 

Gönderilen bu mesaj, düşüş varsa bize bildirimde bulunun uyarısı taşıyor. Maaşını bankadan alan ve bordro imzalayanların net ücretinde herhangi bir değişiklik yoksa endişelenmelerine gerek kalmıyor. Ancak yine de tüm çalışanlar söz konusu durum kontrol etmeli.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@