SGK Sigortasız İşçi Çalıştırmaktan Ceza Kesti! Gerçek Mahkemede Ortaya Çıktı

İzmir'de bir medikal firmasına sigortasız işçi çalıştırmaktan para cezası kesildi. Mahkeme, kararın hukuka uygun olmadığını belirterek cezayı iptal etti.

Gündem 13.01.2022 - 17:27 13.01.2022 - 17:27 Büşra Uluşen

İzmir'de faaliyet gösteren bir medikal firmasına sigortasız işçi çalıştırması nedeniyle ceza yağdı. Firma yetkilileri cezaya karşı çıkarken araçlarının bir çalışanları tarafından başkasına kullandırıldığı ve bu kişinin trafik cezası aldığını, bu sıradada şirkette çalışmadığının belirlenmesiile SGK'ya bildirim yapıldığı öğrenildi. 

Medikal firmasında çalışan M.K, geçtiğimiz yıl 15 Mart'ta, iş yerine ait aracı acil bir durum olduğu gerekçesiyle arkadaşına verdi. Aracı kullanan İ.A trafik cezası aldı. Trafik polislerinin kontrollerindearacın şirkete ait olduğu ancak bu kişinin şirket çalışanı olmadığı tespit edildi. Ekipler, durumu Sosyal Güvenlik Kurumu'na bildirdi. 

SİGORTASIZ İŞÇİ ÇALIŞTIRMAKTAN CEZA KESİLDİ

SGK, kaza yapan kişinin aracın ait olduğu şirketin çalışanı olmadığı ve şirketin sigortasız işçi çalıştırdığı gerekçesiyle şirkete 11 bin 89 lira para cezası kesti. 

Cezaya anlam veremeyen firma yetkilileri, cezanın kaynağını araştırmaya başlayınca gerçek ortaya çıktı. Araştırmalarda, M.K'nın bir arkadaşına şirket aracını verdiği ve o kişiye kesilen trafik cezası nedeniyle faturanın şirkete kesildiğini öğrenildi. 

sgk sigortasız işçi çalıştırma cezası

EMSAL NİTELİĞİNDE KARAR ÇIKTI

İzmir 5'inci İdare Mahkemesi dosyayı inceleyerek, aracın trafik denetimi sırasında sahibi dışında başka biri tarafından kullanıldığının tespit edilmesinin doğrudan sürücünün  araç sahibi tarafından çalıştırıldığı anlamına gelmediğini belirtti. 

Sürücüye uygulanan para cezasına aynılarak araç sahibi ve sürücü arasında bir iş ilişkisi olmadığı ve eksik araştırma inceleme sonucunda söz konusu işlemlerin hukuka uygun olmadığına, bu nednele sigortasız işçi çalıştırmaktan kesilen para cezasının iptaline karar verildi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@