SGK Uzmanı Açıkladı: Ev Hanımlarına Çalışmadan Kolay Emeklilik Formülü!

SGK ev hanımlarına emeklilik hakkı tanıyor. Ev hanımlarına emeklilik için nereye başvurulur, kaç para, 25 yıllık ev hanımlarına emeklilik son dakika 2021 gelişmeleri neler, isteğe bağlı sigorta kaç TL

Finans 18.11.2021 - 12:11 18.11.2021 - 12:19 Gülcan Özer

Evin bütün yükünü üstlenmelerine rağmen sigortalı bir işte çalışmadıkları için ev hanımları emekli olamıyordu. Konu hakkında yoğun talep oluşması üzerine ev hanımlarına da emeklilik hakkı tanınmıştı. Gündemde büyük yankı uyandıran ev hanımlarına emeklilik başvurusu için bazı şartlar getirilmişti. 

Peki, çalışmadan emekli olmak mümkün mü, ev hanımları emekli olur mu, ev hanımlarına emeklilik için nereye başvurulur, ev hanımlarına emeklilik kaç para?

ÇALIŞMADAN EMEKLİLİK FORMULÜ: EV HANIMLARI EMEKLİ OLABİLİR Mİ?

Sabah Gazetesi Ekonomi yazarı Faruk Erdem ev hanımlarına emeklilik formülü açıkladı. Milyonlarca ev hanımı çalışmadıkları için emekli olamazken Faruk Erdem bu kişilerin de emekli olabileceklerini yazdı. Bir okurundan gelen soruyu yanıtlayan Faruk Erdem emekli olmanın şartları olarak SGK prim gün sayısı, yılı ve yaş şartını sayarken ev hanımları için prim ödemesinin isteğe bağlı sigorta ile yapılabildiğini söyledi. 

Emeklilik prim gün sayısı için kişinin çalışması, iş kurması ya da borçlanması gerekiyor. Çalışma imkanı olmayan kişiler için devlet isteğe bağlı sigorta sistemi üzerinden emeklilik fırsatı sunuyor. Ev hanımları bu sistem üzerinden isteğe bağlı sigorta ödemesi yaparak emeklilik için çalışmadan prim ödemesi yapıyorlar. 

EV HANIMLARINA EMEKLİLİK İÇİN NEREYE BAŞVURULUR?

İsteğe bağlı sigorta başvurusu kişinin kendisine en yakın SGK müdürlüğünü ziyaret etmesi ile yapılmaktadır. İsteğe bağlı sigortalı olan kişiler Bağkur'lu sayılırken emeklilik şartları da Bağkur üzerinden hesaplanıyor. Bu nedenle çalışanlardan daha yüksek prim ödemeleri gerekiyor. 

EV HANIMLARINA EMEKLİLİK KAÇ PARA?

Ev hanımlarına emeklilik için ödenem primler en düşük 144 liradan başlıyor ve emekli maaşını yükseltmek için bu tutarın 7.5 katına kadar ödeme yapılmasına olanak sağlanıyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@