SGK Uzmanı Emekliliği 4 Sene Erkene Çeken Formülü Verdi! EYT İle 49 Yaşında Emeklilik Hayal Değil

Emekli olma hayallerini gerçeğe dönüştürmek isteyen kişiler EYT müjdesi beklerken, SGK uzmanı emeklilik yaşını erkene çekmenin formülü nedir açıkladı!

Finans 05.06.2022 - 14:52 05.06.2022 - 15:04 Gülcan Özer

Hükümetin EYT mağdurları için yeni düzenleme yapmak için hazırlıklara başladığının açıklanması milyonlarca EYT mağduru için yeniden umut doğmasına neden olmuştu. 3600 ek göstergede sona gelinirken hükümetin bundan sonraki adımının emeklilikte yaşa takılanlar için yapılacak düzenleme olacağı iddia edilmişti. 

Konu hakkında peş peşe açıklamalar gelirken emeklilik yaşını 4 sene erkene çekecek, prim gün sayısının doldurulması şartı ile 49 yaşında bile emekli olmanın önünü açacak yeni formüller gündeme taşındı. Peki, EYT çıkarsa kimler hemen emekli olacak, erken emeklilik şartları neler, emekli olmak için neler yapılmalı?

ERKEN EMEKLİ OLMAK İÇİN NELER YAPILABİLİR, EYT ÇIKARSA KİMLER HEMEN EMEKLİ OLUR?

3600 ek gösterge için son düzlüğe girilirken hükümetin bu çalışmasını tamamlamasının ardından meclisteki yeni gündemin EYT olacağı belirtiliyor. Emekli olmak için prim gün sayısı ve sigortalılık süresi şartlarını taşımasına rağmen yaş şartına takılan kişiler Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT mağdurları çatısı altında toplanmışlardı. 

9 Eylül 1999 ve öncesinde ilk işe giriş tarihi olan kişiler EYT'liler olarak isimlendirilirken bu kişilerin mağduriyetlerinin giderilmesi için yasal düzenleme yapılması umutları yeşermişti. 3600 gün formülü ile 15 seneyi tamamlayan sigortalılar erkeklerde 55 kadınlarda ise 50 yaşında emekli olabilirken emeklilik yaşları ise belirli kriterlere göre değişkenlik gösterebiliyor. 

eyt hesaplama

Yeni yasal düzenlemenin hayata geçirilmesi durumunda yaş şartı esnetilecek. Düzenleme bu şekilde çıkartılırsa kadınlarda 20 sene, erkeklerde ise 25 senelik prim süresi dolduğu anda yaşa bakılmadan emeklilik hakkı verilecek. Bu sayede erkeklerde 9 bin kadınlarda ise 7 bin prim gününü dolduran çalışanlar 49 yaşında da olsalar dahi emekli olacaklar. 

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@