SGK Uzmanı Formülü Açıkladı: Bu 3 Şartı Taşıyanlar 6 Yıl Erken Emekli Olacak!

Emeklilik için 3 şartı karşılayan kişiler erken emekli olabilecek. Çalışma hayatına ara vermek zorunda kalanlar için erken emekli olmanın ipuçları haberimizde.

SGK Uzmanı Formülü Açıkladı: Bu 3 Şartı Taşıyanlar 6 Yıl Erken Emekli Olacak!

Türkiye'de en önemli araştırma konularından biri erken emeklilik ile ilgili oluyor. Emekli olmak için yaş, yıl ve prim sayısı gibi üç etken etkili oluyor. Ancak bu şartları karşılayamayan kişiler, emekli olamıyor. Emekli olamayınca da uzun yıllar prim, yaş ve yıl süresini tamamlamak için çaba sarfediyorlar.

Prim sayısını dolduramamak emeklilikte en çok sorun teşkil eden durumlardan biri olarak öne çıkıyor. Çalışma hayatına ara vermeyi gerektiren doğum, askerlik ve yurtdışına çıkmak gibi nedenlerden dolayı boşluklar oluşuyor bu da prim sayısını olumsuz etkiliyor. Yasalara göre toplu prim ödemesi yasak ancak eksik primleri borçlanarak ödemek mümkün.

erken emeklilik-1

6 YIL ERKEN EMEKLİ OLMAK İÇİN NE YAPILMALI?

Erkeklerde, sigortalı olarak bir işe başlamadan önce askerliğini yapan, silah altına alınan erlerin, erbaşların ve yedek subayların hizmetlerinde okulda geçirdikleri süre emekliliklerinden düşülüyor.

Kadınlarda ise her doğumda 2 yıl izin kullanılıyor. Bu durumda da doğum için kullanılan 2 yıllık izin emeklilik süresinden düşülüyor. Kadın çalışanın üç çocuğa sahip olması durumunda 2'şer yıldan toplam 6 yıl izin hakkı oluşuyor. Bu da 6 yıl erken emekli olmanın önünü açıyor. Fakat doğum için yaş şartını karşılamak gerekiyor.

Kamu personellerinin ücretsiz izin kullandıkları dönem erken emekli olmaları konusunda fayda sağlıyor. Ücretsiz izinde kullanılan süre faydalanılabilecek borçlanmalar arasında sayılıyor. Bu şekilde de erken emekli olmak mümkün oluyor.

erken emeklilik 2

Doktora öğrenimini yurt dışında yapmak, grev, lokavt sırasında geçen zaman, sigortalı iken tutuk altına girmek gibi durumlarda da boşluk oluşan prim günleri borçlanma yoluyla ödenebiliyor. Böylece emeklilik süreleri gecikmeden, borçlanma yöntemiyle kalan prim günlerini ödeyerek zamanında emekli olabiliyorlar.

SONRAKİ HABER