SGK Uzmanı Formülü Verdi: Askerlik Borçlanması ile Erkeklere 53 Yaşında Emeklilik!

Erken emeklilik formülü pek çok kişi tarafından araştırılırken Sezgin Özcan emekli yaşı hesaplama formülü ile erkeklere askerlik borçlanması ile emekliliği erkene çekme yöntemini açıkladı.

Finans 19.10.2021 - 10:03 19.10.2021 - 10:06 Gülcan Özer

Yapılan yasal düzenleme ile emekli olmak için SGK sigortalılık süresi ve prim günü şartlarına ek olarak yaş şartı da eklenmişti. Ne yazık ki pek çok kişi aranılan prim günü ve sigortalılık süresi şartlarını taşımasına rağmen yaş şartına takıldığı için emekli olamamış, Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT krizi patlak vermişti. 

Yaş şartına takıldığı için emekli olamayan kişiler tarafından EYT Derneği kurulmuş ve bu kişiler için geriye dönük uygulamaya son verilmesi istenmiş, söz konusu uygulamanın sadece kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren işe başlayan kişilere uygulanması talep edilmişti. Süreçte beklenen kanun değişikliği gelmezken SGK uzmanı Sezgin Özcan bir okurundan gelen soruyu yanıtladı. 

ASKERLİK BORÇLANMASI İLE EMEKLİLİĞİ 1 SENE ERKENE ÇEKMEK MÜMKÜN!

Okurundan gelen soruyu yanıtlayarak askerlik borçlanması ile erken emekli olma formülü verdi. 20 Eylül 1969 doğumlu, 14 Şubat 1993 sigorta başlangıcı olan okurunun sorusuna yanıt verdi. 26 Kasım 1990 tarihinde askere gittiğini ve 18 aylık askerlik yaptığını belirten okurunun "ne zaman emekli olabilirim?" sorusunu yanıtlayan Özcan 1 sene erken emekli olma formülü verdi. 

erken emeklilik -1

Askerlik borçlanması hakkında bilgi veren Özcan "14 Şubat 1993 sigorta başlangıcıyla 4/a (SSK) statüsünden emeklilik için 25 yıl sigortalılık süresi, 5675 prim günü ve 54 yaş şartına tabisiniz. Sigortalılık süresi ve prim günü şartlarını sağlamışsınız. İlk defa sigortalı olduğunuz tarihten önce yaptığınız askerlik sürenizin 82 gününü borçlanırsanız, sigorta başlangıcınız 22 Kasım 1992 tarihine geri gelir. Bu da emeklilik yaşınızın 53'e inmesini ve bir yıl erken emekli olmanızı sağlar. 53 yaşınızı dolduracağınız 20 Eylül 2022 tarihinde emekli olmaya hak kazanırsınız" diyerek askerlik borçlanması yapılması durumunda emeklilik yaşının 53'e ineceğini söyledi. 

EYT SON DAKİKA HABERLERİ VAR MI, EYT ÇIKACAK MI?

Hükümete olan yakınlığı ile bilinen Gazeteci Cem Küçük tarafından yapılan haberde 3600 ek gösterge ve EYT konusundta hükümetin çalışmaları olduğu iddia edildi. Emeklilikte Yaşa Takılanlar için çalışma yapıldığını belirten Küçük önümüzdeki yaza kadar çalışmanın gelebileceğini ama çıkıp çıkmayacağı konusunda henüz kesin bir bilgisi olmadığını dile getirdi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@