SGK Uzmanı Hesapladı! Emekli ve Memur Maaşlarına Temmuz Enflasyon Farkı Zammı Ne Kadar, Kaç TL Olacak?

4 aylık enflasyon oranları açıklandı. 6 aylık enflasyon tahmini beklentisi ve aylara göre enflasyon rakamları üzerinden memur maaşlarına enflasyon zammı, emeklilere Temmuz zam oranı yüzde kaç olacak?

Finans 14.05.2022 - 00:40 14.05.2022 - 00:57 Gülcan Özer

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK TEFE TÜFE aylara göre enflasyon rakamları açıklanmaya devam ederken Merkez Bankası enflasyon tahmini raporu da yayımlandı. Rakamların peş peşe açıklanması ile milyonlarca memur ve emekli için de enflasyon farkı zammı hesaplamaları başladı. 

Bilindiği üzere memur ve emekli maaşlarına her sene toplu sözleşme görüşmeleri kapsamında üzerinde uzlaşıya varılan resmi zam oranı üzerinden zam yapılıyor. Ocak ayından Haziran ayına kadar ilk 6 aylık enflasyon toplamı ile Temmuz ayından Aralık ayına kadar olan ikinci 6 aylık enflasyon toplamı üzerinden bir kere daha zam yapılmaktadır. 

İLK 4 AYLIK ENFLASYON TOPLAMI NE KADAR, AYLARA GÖRE ENFLASYON YÜZDE KAÇ ÇIKTI?

TÜİK tarafından bugüne kadar Ocak, Şubat, Mart Nisan ayı olmak üzere toplamda 4 aylık enflasyon rakamları ilan edildi. Ocak ayında açıklanan TÜFE oranı yılın ilk oranı olmasının yanı sıra aynı zamanda bugüne kadar açıklanan en yüksek aylık enflasyon rakamı olması ile de dikkat çekti. 

ocak tüfe oranı

Ocak ayı TÜFE oranı yüzde 11,10 olarak ilan edildi. 

şubat tüfe oranı

Şubat ayında açıklanan aylık TÜFE oranı ise yüzde 4,81 olarak hesaplandı. 

mart tüfe oranı

Mart ayı TÜFE ortalaması ise yüzde 5,46 olarak hesaplandı. 

nisan tüfe oranı

Nisan ayı TÜFE ortalaması ise yüzde 7,25 oldu. Açıklanan bu rakamlara göre ilk 4 aylık enflasyon toplamı yüzde 28,62 olarak gerçekleşti. 

tcmb enflasyon tahmini

MERKEZ BANKASI 6 AYLIK ENFLASYON TAHMİNİ 2022 YÜZDE KAÇ?

Merkez Bankası tarafından ekonomistler arasında gerçekleştirilen enflasyon anketi verisine göre 6 aylık enflasyon toplamı yüzde 34,62 olarak ilan edildi. 

emeklilere temmuz zammı

MEMURA VE EMEKLİYE TEMMUZ ZAMMI SONRASI EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI VE MEMUR MAAŞI KAÇ T OLACAK?

Ünlü Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya tarafından enflasyon rakamları üzerinden yapılan hesaplama ile gelecek zam oranının yüzde 40 sınırını aşacağı ilan edildi. Emekli ve memur maaşlarına enflasyon rakamlarının yanı sıra refah payı ve Cumhurbaşkanı jesti rakamlarının da ilave edileceğini belirten Kaya en düşük memur emeklisi maaşı tutarının 5 bin 649 TL olacağını, en düşük memur maaşı Temmuz zammı sonrası 8 bin 467 TL olacağını duyurdu.

6 AYLIK ENFLASYON TAHMİNİ İLE TEMMUZ ZAMMI SONRASI EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI KAÇ TL OLACAK?

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Yorumlar (1)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@