SGK Yıpranma Payı ile Erken Emeklilik Hakkı Tanınan Meslekler Listesi Güncellendi!

Erken emeklilik hakkı tanınan meslekler listesi SGK tarafından güncellendi. Güncellenen yeni liste ile beraber 45 meslek grubuna erken emekli olma hakkı tanındı. Erken Emekli Olan 45 Meslek, İşte erken emekli olma hakkı tanınan meslekler!

Gündem 02.10.2019 - 16:00 15.07.2021 - 00:13 Serhat Karaman

Erken emeklilik hakkı tanınan meslekler listesi SGK tarafından güncellendi. Güncellenen yeni liste ile beraber 45 meslek grubuna erken emekli olma hakkı tanındı. Erken Emekli Olan 45 Meslek, İşte erken emekli olma hakkı tanınan meslekler!

Tehlikeli ve ağır işlerde çalışan kişilere yasalar kapsamında erken emekli olma hakkı tanınıyor. Kimler Erken Emekli Olabilir?Türkiye'de emeklilik ile ilgili yapılan düzenlemeler sonrasında emekli olmak her geçen gün zorlaşırken vatandaş ise erken emekli olmanın yolları hakkında araştırma yapmaya devam ediyor Erken emeklilik için SGK bazı meslek gruplarına hak tanıyor. Söz konusu meslek gruplarının belirlendiği liste hakkında yeni güncelleme yapıldı. Güncelleme sonrası erken emeklilik hakkı tanınan meslekler sayısı 45'e yükseldi. Maden İşçileri Erken Emeklilik Hakkına Sahip! Tehlikeli meslek denildiğinde akla ilk gelenler arasında yer alan maden işçileri için de erken emeklilik hakkı tanınıyor. Söz konusu yasalarla yapılan düzenlemeler kapsamında tehlikeli ve ağır işlerde çalışanlara yıpranma hakkı ya da başka bir deyişle fiili hizmet süresi zammı veriliyor. Bu hakla beraber 360 güne karşılık olarak 60 gün ile 90 gün çalışanların gün sayısına ilave ediliyor. Maden işçileri için ise işlerinin son derece riskli olması nedeni ile aynı uygulama 180 güne yükseliyor. Prim gününe eklenen bu süre aynı zamanda emeklilik yaşından da düşülüyor. Maden işçileri bu sayede 5 yılda emekli olma hakkı kazanırken diğer meslek gruplarında çalışanlar ise 10 yil içerisinde emekli olabiliyor. Erken Emeklilik Hakkı Olan Meslekler Hangileri?Sözcü Gazetesi tarafından yapılan habere göre erken emeklilik hakkı kazanan meslekler kurşun ve arsenikte, cam fabrika ve atölyelerinde, cıva üretiminde, çimento ve kok fabrikalarıyla termik santrallerde, alüminyum, demir-çelik, döküm ve asit üretimi fabrikalarında, Emniyet, MİT, basın ve gazetecilik meslekleri olarak açıklandı. Erken Emekli Olan 45 Meslek! 

(Tablo Sözcü Gazetesi'nden alınmıştır)Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@