SGK Yıpranma Payı Olan Meslekler Listesi 2022! Erken Emeklilik İçin Bu Meslekleri Seçin, 10 Senede Emekli Olun

Erken emekli olmak isteyen kişiler için SGK beklenen erken emekli eden meslekler listesini yayımladı. 10 senede emekli olmak istiyorum diyen kişiler için erken emeklilik formülü açıklandı.

Finans 23.12.2021 - 13:42 23.12.2021 - 13:45 Gülcan Özer

Yapılan kanuni düzenleme ile emekli olmak için yaş şartı getirilmesi ile ne yazık ki emekli olmak zorlaşmıştı. Daha az süre çalışarak kısa sürede erken emekli olmak isteyen kişiler için SGK merakla beklenen Yıpranma Payı Olan Meslekler Listesi 2022 'yi paylaştı. Tehlikeli meslekler listesi ve meslek grupları içerisinde çalışan kişilere diğer mesleklere oranla daha kısa sürede emekli olma imkanı sağlanıyor. 

Çalışanlar arasında adaleti sağlamak ve tehlikeli meslekler olduğu için insanların çalışmak istemedikleri iş gruplarına olan başvuruları arttırmak amacı ile hatırlanacağı üzere SGK yapılan yasal düzenleme ile erken emeklilik hakkı tanımıştı. Vatandaşlar arasında erken emekli eden meslekler adı ile anılan ve SGK tarafından yıpranma payı olarak adlandılıran 45 meslek grubunda çalışanlar diğer çalışanlara oranla daha kısa sürede emekli olacaklar. 

ERKEN EMEKLİ OLMANIN FORMÜLÜ: SGK YIPRANMA PAYI OLAN MESLEKLER 2022 LİSTESİ!

Beklenen SGK Yıpranma Payı Genelgesi kapsamında 2022 senesinde tercih eden kişileri erken emekli edecek olan meslekler belirlenmiş oldu. Yayımlanan listede 45 meslek yer alırken bu meslekleri yapan kişilere 5 seneden 10 seneye kadar daha erken emekli olma hakkı tanındı. Daha tehlikeli, stresli ve yorucu olarak gruplandırılan bu işleri yapan kişilerin diğer çalışanlara göre daha kısa sürede çalışarak daha erken emekli olmaları sağlanacak. 

erken emekli eden meslekler listesis

SGK FİİLİ HİZMET KODLARI İLE ZAMMI İLE DAHA KISA SÜREDE ÇALIŞARAK EMEKLİ OLABİLİRSİNİZ! 

Sosyal Güvenlik Kurumu SGK fiili hizmet süresi zammı adı verilen uygulama kapsamında daha kısa sürede çalışarak emekli olmanın önü açılmış oldu. Söz konusu uygulama ile listede yer alan meslekleri yapan kişilerin hizmet sürelerine yani çalıştıkları gün sayısına ek prim gün sayısı ilave ediliyor. Böylelikle kişi çalıştığına ek olarak aldığı prim gün sayıları ile daha kısa sürede emeklilik için aranılan prim gün sayısını doldurmuş oluyor. 

MADEN ÇALIŞANLARINA ERKEN EMEKLİLİK! MADEN İŞÇİSİ KAÇ YILDA EMEKLİ OLUR?

Yayımlanan liste içerisinde en yüksek ek gün prim sayısı tanımlanan meslek maden işçileri oldu. Bu kişilere çalışma sürelerine ek olarak 180 günlük prim ödemesi yapılırken bu sayede maden işçileri sadece 5 sene çalışarak emekli olma hakkı elde ediyorlar. Madenciler yıpranma payı ile beraber 50 yaş yerine 43 yaşında emekli olabilecekler. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@