SGK'dan Aynı Anda 3 Emekli Maaşı Fırsatı! SSK, Bağkur, Emekli Sandığı Maaş Uygulamaları!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) sisteminde vatandaşlara çok önemli imkanlar sağlanıyor. Emekli maaşları konusunda bazı şartları yerine getirenlere aynı anda 3 emekli maaşı bağlanabiliyor.

Finans 12.06.2022 - 20:57 12.06.2022 - 20:57 Engin Uzunoğlu

Türkiye’de Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) oldukça gelişmiş bir kurum olarak çok sayıda konuda vatandaşları destekliyor. Emeklilik süreçlerini yöneten ve emekli maaşlarını bağlayan kurum olan SGK mevzuatında bazı özel şartların gerçekleşmesi durumunda vatandaşlara 3 maaş dahi bağlanabiliyor. Peki aynı anda bir kişi 3 emekli maaşı nasıl alabilir? Birden fazla emekli maaşı almanın şartları nelerdir? 

ÜÇ MAAŞ KİMLERE VERİLİYOR

SGK’dan üç emekli maaşı imkanı kadınlara verilen bir destek olarak uygulanıyor. Ancak bunun özel şartları bulunmaktadır. Her kadın için 3 emekli maaşı alma durumu gerçekleşemiyor. Bu kapsamda kadınlara hem eşlerinden hem de anne ve babalarından maaş bağlanabiliyor. Bu bağlanan maaşların aynı anda alınmaması için herhangi bir kanuni engel bulunmuyor. 

VEFAT EDEN EŞTEN ALINACAK MAAŞ

Kadınlar eğer eşlerini kaybetmişlerse eşin sigorta türüne yani SSK’lı, Bağkur’lu veya Emekli Sandığı’nda olmasına bakılmaksızın geride kalan eşe maaş bağlanıyor. Bu maaşın alınabilmesi için vefat eden eşin memur veya Bağkur’lu olması durumunda en az 1800 prim günü ödemesi olması gerekiyor. SSK’lı olunması durumunda ise 5 yıl sigortalılık ve 900 prim günü ödeme yapması yeterli oluyor. 

EMEKLİ MAAŞI ALMAK İKİNCİ MAAŞ İÇİN ENGEL DEĞİL

Kadınların kendilerinin emekli maaşlarının olması onların vefat eden eşlerinden emekli maaşı almalarına engel teşkil etmiyor. Ancak burada bazı ayrıntılara göre karar veriliyor. Vefat eden kişinin ne zaman vefat ettiği ve hangi sigorta statüsüne sahip oldukları belirleyici oluyor. SSK emeklisi olan bir kadın, vefat eden Bağkur emeklisi kocasından ve Emekli Sandığı’ndan emekli olmuş babasından maaş alabiliyor. Bu şekilde aynı anda 3 emekli maaşı birden bağlanmış oluyor. 

VEFAT EDEN ANNE VE BABALARDAN MAAŞ BAĞLAMA ORANLARI

Kadınlar hem annelerinden hem de babalarından maaş bağlatabilirler. Ancak bu maaş bağlama oranları değişik olabiliyor. Eğer ikisi de SSK’lı ve Bağkur’lu ise yüksek olan maaş tam ve düşük olan maaş yarım ödeniyor. İkisi de memur ise tercih edilen aylık bağlanmaktadır. Anne ve babanın sigortalılık statüleri farklı ise iki maaş da tam ödenir.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@