SGK'dan Önemli Açıklama! Kadınlara 3 bin 984 Lira Ödeme Yapılacak!

SGK'dan yapılan açıklamaya göre Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi projesi kapsamında kadınlara 320 avro, 3 bin 984 TL ödeme yapılacak. Detaylar haberimizde.

Finans 17.02.2022 - 10:17 17.02.2022 - 10:17 Büşra Uluşen

Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan (SGK) gelen son dakika açıklamasına göre, kadın istihdamını artırmak ve kadın çalışanların kayıt dışı çalıştırılmasını engellemek amacıyla Avrupa Birliği destekli '' Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi '' hayata geçirilecek. Bu kapsamda kadın işverenlere hibe desteği sağlanacak.

3 BİN 984 LİRA HİBE DESTEĞİ VERİLECEK!

AB destekli Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi kapsamında, kadın işverenlere kadın çalışan istihdamını artırmaları için işçinin işverene maliyetinin yüzde 65'ini aşmamak kaydıyla 320 avroya kadar hibe desteği sağlanacak. 

2022 yılı için bu tutar Türk lirası ile 3 bin 984 liraya denk geliyor. Proje, ilk olarak belirlenen kriterler doğrultusunda 7  ilde uygulanmaya başlayacak. 

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından kadın girişimciliği ve kayıtlı kadın istihdamının artırılmasını amaçlayan proje için bir otelde tanıtım toplantısı düzenlendi. Toplantı sırasında konuşma yapan SGK Başkan Yardımcısı Lütfi Aydın, kadınların ailenin temel direği olduğunun altını çizerek, kadının toplumsal yaşamın her kademesinde rol aldığını ve yaptıkları çalışmalar ile ülkemizin kalkınmasında büyük pay sahibi olduklarını ifade etti.

Türkiye'de kadın istihdamının artırıldığını anlatan Aydın, bu artışı dünya standartlarının üstüne çıkarmak istediklerini belirtti. Bu kapsamda, SGK'nın kayıtlı işçi çalıştıran işverenlere yönelik prim teşviklerinin yanında kurum olarak kayıtlı istihdamı artırmaya yönelik projelerle bu mücadeleye destek vereceklerini dile getirdi.

çalışan kadın

KADIN İSTİHDAMI ARTIRILACAK, EKONOMİ KALKINACAK

Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdürü Bülent Özcan da konu ile ilgili konuşarak, AB'nin katılım öncesi mali yardım aracının temel konularından birinin kadın olduğuna dikkat çekerek, kadın girişimciliği, kadına karşı şiddetle mücadele ve kadın erkek eşitliği gibi konulardaki projelerin kendileri için her zaman öncelikli öneme sahip olduğunu ifade etti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Mali Yardımlar Dairesi Başkanı Süreyya Erkan da, kadınlara yönelik projeler için önemli bir fon ayırdıklarını belirterek, bakanlığı kadınların iş gücüne katımı ve istihdamına ilişkin hedeflerin ana politikalarını ulusal istihdam stratejisi çerçevesinde yürüttüklerini ve bakanlığın sunduğu destekler sayesinde kadın istihdamının 9,5 milyona ulaştığını aktardı. 

kadın hibe

Erkan, hayata geçecek bu proje sayesinde hem kayıtlı kadın istihdamının ve kadın girişimciliğinin artmasının hem de kadın işverenlere ait işletmelerin kazanacağını belirtti. 

KAYITLU KADIN İSTİHDAMININ DESTEKLENMESİ PROJESİNE NE ZAMAN, NASIL BAŞVURU YAPILIR?

''Women-Up'' adı verilen projenin faaliyetleri toplam 5 aşamadan oluşuyor. SGK tarafından hazırlanan proje için açılış konferansının ardından başvuruların şubat ayı sonu ya da mart başında başlaması planlanıyor. İşverenlerin alacağı hibe başvuruları e-devlet sistemi üzerinden alınacak. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@