SGK'dan Toplu Para İadesi Yapılıyor! Bu İki Şartı Yerine Getirenlere Ödedikleri Primler Hemen Geri Veriliyor!

Yıllarca Sosyal Güvenlik Kurumu’na yatırılan primler bazı şartlarda iade ediliyor. Peki SGK’dan kimler, hangi şartlarda toplu para iadesi alabiliyorlar? 

Finans 29.05.2022 - 21:03 29.05.2022 - 21:03 Engin Uzunoğlu

Türkiye’de emeklilik şartları defalarca yapılan SGK mevzuatı düzenlemeleri ile oldukça zorlaştırıldı. Bazı çalışanlar bu emeklilik şartlarını yerine getirememe riski ile karşı karşıya kalıyorlar. Sigortalılık başlangıç tarihlerine göre çalışanların belirli gün sayısında prim ödemeleri yapmaları gerekiyor. Bunun yanında yaş ve yıl şartları da karşılanırsa ancak o zaman emekli olma hakkı elde ediliyor. Peki bu şartları karşılayamayanların ödedikleri primler ne oluyor, iade ediliyor mu?

ÖDENEN PRİMLER İADE EDİLİYOR

Emeklilik şartlarını karşılayamayan vatandaşların çalışma imkanları bulunmuyorsa daha önceden ödemiş oldukları primlerin bir kısmı boşa gitmiyor. SGK bu ödenen primleri belirli şartlar dahilinde hak sahiplerine toplu olarak iade ediyor. Bu toplu iade edilen primlere dair oldukça kapsamlı ayrıntılar bulunuyor. Her isteyen, istediği zaman toplu prim iadesi talep edemiyor. 

EMEKLİLİK HAKKI DEĞİŞİKLİK GÖSTERİYOR!

Tabi olunan emeklilik şartları yıllar içerisinde farklılık gösterebiliyor. Hatta şartları belirli bir yaşa kadar karşılayamayanlara kısmi emeklilik hakkı da tanınıyor. Bu şekilde şartları karşılamada zorluk çeken bir erkek çalışan 60 yaş ve 3600 prim günü ile emekli olabiliyor. Ancak bunu da sağlayamayan çalışanlara talebi halinde ödediği primler toplu şekilde iade ediliyor. 

HANGİ PRİMLER GERİ ALINAMAZ?

SGK’ya ödenen primlerin iadesi isteyenlere bazı primler iade edilmiyor. Buna göre sağlık için ödenen primler ve borçlanmalar kesinlikle iade edilmiyor. 2008’den önce eski SSK’lılar 4A için işçi ve işveren primleri, 2008’den sonra ise sadece işçi primleri iade edilebiliyor. Bağkurlular için ise tarih ayrımı olmaksızın ödenen primlerin iadesi yapılıyor. 

KİMLERE, HANGİ ŞARTLARDA ÖDEME YAPILIYOR?

SGK’dan toplu para iadesi alabilmek için iki şartın yerine getirilmesi gerekiyor. Toplu para iadesinde bulunacak kişi sigortalı olarak çalışmamalı veya kendi işini Bağkurlu olarak sürdürmemesi gerekiyor. Ayrıca emeklilik için gereken üç şartın ikisinin gerçekleşmiş olması gerekiyor. Buna göre toplu para iadesi almak isteyen kişi yaş şartını tamamlamış ve sigortalılık yılı şartını da karşılamış olmalı. Bu kişinin primleri eksik ise ve de tamamlama imkanı yoksa o zaman toplu para iadesi alabilir.

TOPLU PARA İADESİ NASIL ALINIR?

SGK’dan toplu para iadesi alabilmek için dilekçe ile başvuru yapılması gerekiyor. Kişi bağlı bulunduğu ilçedeki SGK temsilciliğine veya il müdürlüğüne dilekçe vererek toplu para iadesi başvurusu yapabilir. Bu şekilde yapılan başvurular incelendikten sonra eğer başvuru sahibi şartları karşılıyorsa toplu para iadesi alabiliyor.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@