SGK'dan Yeni Düzenleme! 5400 Günle 5 Yıl Erken Emekli Olma Fırsatı Geldi!

Çalışanlar bazı özel durumlarda erken emekli olma imkanlarını araştırıyorlar. SGK'nın sisteminde çalışanlara 5 yıl erken emekli olma imkanı veriliyor. İşte 5 yıl erken emekli olmanın yolu... 

Finans 06.10.2021 - 21:34 06.10.2021 - 21:38 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de her çalışanın hayali bir gün emekli olmak olduğu biliniyor. Bundan dolayı da erken emekli olmak en çok araştırma yapılan konular arasında yer alıyor. SGK sisteminde bazı özel durumlarda çalışanların erken emekli olabilmelerine imkan tanınıyor. Bunlardan birisi de çalışma hayatından dolayı erken yaşlanma durumunun gerçekleşmesidir. SGK sisteminde bu durumda olan çalışanlar erkenden emekli edilerek hemen maaşa bağlanıyorlar. 

ERKEN EMEKLİLİK İÇİN YENİ FIRSAT!

SGK geçtiğimiz günlerde yeni bir düzenleme yaparak erken yaşlanmanın tespit edilmesi ile alakalı olarak muallakta olan uygulamanın esaslarını netleştirdi. Böylelikle çok sayıda çalışana da erken emekli olma yolu açılmış oldu. 28 Eylül 2021 tarihinde yapılan düzenleme ile emekli aylığı bağlanması için yaş şartı dışındaki diğer şartları taşıyanlarda dikkat, algı, bellek, kavrama gibi işlevlerin kaybı anlamına gelen bilişsel yaşlanma ile fizyolojik ve psikolojik yaşlanma gibi durumları tespit edilenler erken yaşlanmış olarak değerlendirilecekler. 

ERKEN YAŞLANMA TESPİTİ GEREKİYOR

Erken yaşlanma tespitinde SGK çalışanlardan nöroloji, fiziksel tıp ve rehabilitasyon, iç hastalıkları, göğüs hastalıkları ve kardiyoloji başta olmak üzere çeşitli branşlarda sağlık kurulu raporları talep edecek. Bu yönde sağlık kurulu raporları son olarak SGK Sağlık Kurulu tarafından incelenerek nihai tespit yapılacak. 

5400 GÜNLE VE 55 YAŞLA EMEKLİ OLMA

Erken yaşlandıkları tespit edilen çalışanlar yaş dışındaki şartları yerine getirmiş olşmaları durumunda erken emekli edilebilecekler. Bu çalışanların emekli maaşına bağlanabilmeleri için erken yaşlanmanın tespit edilmesi, 55 yaşı doldurmuş olması, en az 5400 gün prim ödenmiş olması ve uzun vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması gerekmektedir. 

5 YIL ERKEN EMEKLİ OLMA FIRSATI!

Erken yaşlanma ile  4/1 – (a),  4/1 – (b) ve 4/1 – c   kapsamındaki çalışanların emekli olabilecekleri bildirildi. Bu normal çalışan sigortalılar için hem yaş hem de prim avantajını beraberinde getiriyor. 1999 yılında ilk defa SSK'lı olan bir çalışan 60 yaşında ve 7.000 günle emekli olabilmektedir. Ancak erken yaşlanmanın tespiti durumunda aynı çalışan 55 yaşında ve 5400 gün primle emekli olabilecekler. Bu da 5 yıllık bir erken emeklilik anlamına geliyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@