SGK'ya Ödemelerini Yapanlar 6 Yıla Kadar Emekliliği Öne Çekebiliyor! Erken Emeklilikte Gözden Kaçan Büyük Detay!

Türkiye’de emeklilik konusu zaman zaman kafa karışıklıklarına neden olabiliyor. Bazı detaylar ise gözden kaçabiliyor! İşte erken emeklilik için yararlanabileceğiniz o detay…

Finans 23.05.2022 - 15:35 23.05.2022 - 15:37

Türkiye’de emeklilik için üç temel şart aranıyor. Prim, yaş ve yıl şartlarının sağlanmasının ardından emeklilik hakkı elde edilebiliyor. Fakat çalışma hayatı içinde yaşanan bazı zorunlu haller ve eksik kalan primler nedeniyle, ara verilen sürelerin borçlanılarak emeklilik süresinin uzamasının önüne geçilebiliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından aktif olarak uygulanan bu tür işlemler için bazı özel şartlar aranmaktadır. Birçok kişi bu şartları sağlasa da detayları önemsemiyor. Erken emeklilikle ilgili merak edilen detaylar araştırılmaya devam ediyor.

6 Yıl Erken Emeklilik Şartları Neler?

eksik-primle-emeklilik-1990---2016

Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre emeklilik için belirli temel şartların karşılanması gerekmektedir. Ancak çalışma hayatında askerlik, doğum veya yurt dışında yaşama gibi farklı araların girmesiyle oluşan boşluk SGK borçlanma yöntemleri ile kapatılabiliyor.

Erkekler için askerlik borçlanması ile bir yıla yakın bir süre kazanılabilirken, kadın sigortalılarda ise doğum borçlanması ile 6 yıla kadar kazanç elde edilebiliyor. Sigortalı olduktan sonra canlı doğun gerçekleştiren kadın sigortalıların bu hatan yaralanması mümkündür. Her bir çocuk için 2 yıl, toplamda ise en fazla 3 çocuk 6 yıla kadar eksik primlerin tamamlanması mümkün hale getirilmiştir. Önemli bir detay ise yaş şartının sağlanmasıdır.

2022 Doğum Borçlanması Ne Kadar?

Doğum borçlanması uygulamasından yararlanarak, doğum nedeniyle eksik emeklilik sürelerini tamamlamak isteyenler için 2022 yılında güncel oranlar hesaplanmıştır. Bu yılın başında belirlenen prim tutarı ve diğer birçok ücrete ilişkin detaylar da borçlanma yöntemleri ile emeklilik hakkı elde etmek isteyenler için merak konusu olmuştur.

Doğum sonrasında sigortalı kadınlar için ya da erkeğin sigortalı olmayan eşi için 316 TL emzirme ödeneği verilmektedir. Bunun dışında doğum ve askerlik hizmet borçlanmasında en düşük prim günlük 53,38 TL, en yüksek ise 400,32 TL olarak belirlenmiştir. Tüm şartları sağlayanlar SGK başvurusu ile borçlanma yoluna gidebilmektedir.  

Gelişmelerden Haberdar Olun

@