Sıfır Araç Fiyatlarına 324 Bin TL ÖTV İndirimi! Toyota, Ford, Hyundai, Nissan ÖTV Teşvikli ve Muafiyetli Araçlar Listesi

Fiyatları cep yakan araç fiyatlarına ÖTV indirimi geldi. Nissan ÖTV muafiyetli fiyat listesi 2022 için duyuru gelirken Toyota ÖTV teşvikli araç fiyatlarını duyurdu. ÖTV teşvikli fiyat listesi!

Finans 10.01.2022 - 15:24 10.01.2022 - 15:24 Gülcan Özer

Koronavirüs salgını döneminde araç fiyatları büyük bir dalgalanma yaşamış, pandemi ilk patlak verdiğinde sert bir düşüş yaşayan araç fiyatları sonrasında ise yükselişe geçmişti. İnsanların virüs kapma endişesi ile toplu ulaşımdan uzaklaşması ile sıfır ve ikinci el araçlara yoğun talep artışı yaşanırken, tedarik zincirindeki kırılmalar ve fabrikaların zorunlu olarak kapatılması ile araç üretimi azalmıştı. 

Arz ve talep dengesinde yaşanan kırılma nedeni ile araba fiyatları da büyük oranda zamlanırken önce sıfır araç fiyatları ardından da stok sorunu nedeni ile piyasada sıfır araç kalmayınca talebin 2.el piyasasına kayması ile ikinci el araç fiyatları zamlanmıştı. Yaşanan yükselişler ile bazı modellerde ikinci el araç fiyatları sıfır araçlarını bile geride bırakmıştı. Yaşanan süreçte sıfır araç fiyatlarına ÖTV indirimi beklenmeye başlanmıştı. 

TOYOTA COROLLA 2022 MODELLİNDE 181 BİN 500 TL ÖTV İNDİRİMİ MÜJDESİ! 

Toyato ÖTV teşvikli fiyat listesi açıklandı. Açıklanan listede elektrikli araba almak isteyen kişilere ÖTV teşvikli indirimli fiyatlar belirlendi. Toyota Corolla Hybrid Passion X-Pack e-CVT 2022 donanım paketi satış fiyatı 181 bin 500 liralık indirim ile 781 bin 400 liradan 599 bin 850 liraya çekildi. 

toyota ötv indirimi liste 2

YENİ TOYOTA C-HR HYBRİD FİYATLARI İÇİN ÖTV İNDİRİMİ! 

Elektrikli araba modelleri için yapılan ÖTV teşvik indirimi ile Yeni Toyota C-HR Hybrid 4x2 Passion X-Pack e-CVT (Siyah Tavan ve JBL**) donanım paketi satış fiyatı 914 bin 700 liradan 659 bin 400 liraya çekildi. 

toyota ötv indirimi 10 ocak

YENİ TOYOTA RAV4 HYBRİD 2022 MODEL SATIŞ FİYATI İÇİN 324 BİN TL ÖTV İNDİRİMİ! 

Toyota'nın en çok satan araba modelleri arasında yer alan Toyota RAV4 elektrikli araç modeli için 324 bin liralık ÖTV indirimi yapılırken RAV4 Hybrid 4x4 Flame e-CVT donanım paketi satış fiyatı 1 milyon 489 bin liradan 1 milyon 165 bin liraya çekildi.

nissan ötv satışı

NİSSAN ÖTV MUAFİYETLİ ARAÇ LİSTESİ 2022!

ÖTV muafiyetli araç satışı yapan markalar arasında yer alan Nissan tarafından yapılan açıklamada söz konusu indirimlerin sadece engelli bireyler için geçerli olduğunu belirterek " ÖTV indirimden faydanlanmak için engel türüne bakılmaksızın engel yüzdesinin yüzde 90 ve fazlası olma koşulu aranmaktadır. Yüzde 40 ve üzeri ortopedik engel oranına sahip bireyler de ilgili koşulları sağlayarak ÖTV muafiyetinden yararlanabilmektedir" ifadelerine yer verildi. 

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 29.11.2020 tarihinde, 31349 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Özel Tüketim Vergisi (II) Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliğ kapsamında, motor silindir hacmine bakılmaksızın 1.1.2021 tarihi itibariyle Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV)’den muaf şekilde satın alınabilecek olan otomobillerin 330 bin 800 TL altında olması şartını karşılaması yetiyor. 

ÖTV TEŞVİKLİ FİYAT LİSTESİ NE DEMEK, ÖTV MUAFİYETİ KİME UYGULANIR?

ÖTV muafiyeti indirimi şu anda sadece engel türüne bakılmaksızın engel yüzdesinin yüzde 90 ve fazlası olan ya da ilgili koşulları sağlaması şartı ile Yüzde 40 ve üzeri ortopedik engel oranına sahip bireylere uygulanmaktadır. ÖTV teşvikli fiyat listesi ise elektrikli araç alımlarını kapsar ve elektrikli araba alan kişilere ÖTV indirimi uygulanır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@