Sıfır Araç Fiyatlarına Döviz Zammı İkinci El Piyasasına Yaradı! 2. El Araç Satışları Patladı, Noterlerde Kuyruk Oluştu

Dolar ve Euro kurunda yaşanan yükseliş sonrasında sıfır araç fiyatlarına kur zammı yansıtılmıştı. Yapılan zamlardan sonra 2. el araç satışları patladı. Araba fiyatları ne olur, ne zaman düşecek?

Finans 27.10.2021 - 12:41 27.10.2021 - 12:41 Gülcan Özer

Pandemi döneminin zam şampiyonları arasında yer alan araç fiyatları bu seferde döviz kurundaki artışlar nedeni ile zamlanmıştı. Bir süredir çip krizi ile mücadele eden otomotiv sektörü Euro kurunun 11 TL bandını aşması ile bu seferde döviz kuru şoku yaşamıştı. 

Döviz kurunda yaşanan hızlı yükselişin ardından pek çok otomotiv firması son dakika kararı alarak fiyat listelerini güncellemeye almış, sıfır araç fiyatlarına gelen kur zamları ile fiyatlar cep yakmaya başlamıştı. Sıfır araç fiyatlarına zam geldi haberleri sonrası vatandaş yeniden yönünü ikinci el araç pazarına çevirirken 2. el araç piyasası hareketlendi.

2. EL ARAÇ PİYASASI SON DURUM 2021! 

Sıfır araç fiyatlarına gelen kur zammı ile beraber fiyatların yükselmesi vatandaşı yeniden zorunlu olarak ikinci el araç piyasasına yönlendirdi. Araba sahibi olmak isteyen kişiler çip krizi sonrası uzayan bekleme süreleri nedeniyle sıfır araba yerine ikinci el arabaya yönelirken artan talepler sonrasında noterlerde kuyrukların oluştuğu görüldü. 

araüç fiyatları düşecek mi

Konu hakkında açıklama yapan Oto galerici Mehmet Çakmakgil "Araç fiyatları da buna bağlı olarak yüzde 20 ila 30 arasında artmış durumda. Müşterilerimizin araç ihtiyaçlarını karşılayamıyoruz. Normalde 10-15 arabayla duruyorduk. Şu anda ise 5-6 aracımız kaldı. Araç satışlarını fiyat artışlarının da etkilediğini söyleyebiliriz" diyerek araç satışlarının 3 katına çıktığını söyledi. 

Araç alım satım işlemlerinde son dönemde büyük hareketlilik yaşandığını belirten Bakırköy 24. Noter görevlisi Osman Ziya Kaya ise “Noterlerde hemen hemen her gün yoğunluk olduğunu söyleyebilirim. Vatandaşlar araç alım ve satım gerçekleştiriyor. Özellikle 4-5 yıldır araçlara çok yoğun bir talep var” diyerek yoğunluk yaşandığını söyledi. 

son dakika araba fiyatları

İKİNCİ EL ARABA FİYATLARI DÜŞER Mİ, SON DAKİKA ARAÇ FİYATLARI NE OLUR?

İkinci el araç piyasası yeniden hareketlenirken vatandaş ise indirim müjdesi beklemeye devam etti. Araba sahibi olmak isteyen kişiler araba markalarının yıl sonu kampanyaları ile fiyatların düşeceği beklentisini yaşarken ne yazık ki fiyatlar giderek yükseliyor. 

Bu sene çip krizi nedeni ile araç stoklarının çok fazla kalmadığı bu nedenle de fiyatlara büyük bir yıl sonu indirimi beklenmemesi gerektiğini belirten uzmanlar döviz kurundaki düşüşün takip edileceğini dile getirdiler.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@