Sıfır Araç Fiyatlarına Kur Şoku! Araba Fiyatları İçin ÖTV Dilimi Değişiyor, 59 Bin Liralık Zam Kapıda

Araba fiyatlarına indirim yerine bindirim geldi! Araç fiyatları düşecek mi umudu ile bekleyenler döviz şoku sonrasında yeni zam dalgası ile karşı karşıya kaldı. Araba fiyatları ne olur, zam var mı?

Finans 22.10.2021 - 11:06 22.10.2021 - 11:07 Gülcan Özer

Pandemi döneminde hastalık kapma korkusu ile insanların toplu ulaşımdan uzaklaşarak araba almaya başlaması ile beraber önce sıfır araç fiyatları ardından ise ikinci el araç fiyatları rekor oranda yükselmişti. Yaşanan yükselişin ardından vatandaş tepki göstermiş ve araç alımına ara vermişti. 

2022 senesinde araç fiyatları talebin düşmesi ile bir miktar düşüş gösterse de sonrasında araç sektöründe patlak veren chip krizi ile sıfır araç üretiminin sekteye uğraması ile yeniden yükseliş göstermişti. Son olarak ise yükselen döviz kurları ile beraber araç fiyatlarında yeni artış başladı. 

ARAÇ FİYATLARI YÜZDE 4 YÜKSELECEK AMA 59 BİN LİRA ZAM GELECEK! 

Dolar kurunun 9,50 TL, euro kurunun ise 11 TL seviyesinin üzerini test etmesi ile beraber araba fiyatlarına zam açıklamaları da peş peşe gelmeye başladı. Otomotiv sektörü temsilcileri yaşanan kur artışı nedeni ile 2021 yıl sonuna kadar araç fiyatlarına yüzde 4 ila 6 arasında zam beklediklerini belirtirken gelecek olan zamlar ile yükselecek araç fyatları ne yazık ki ÖTV hesaplamalarını da etkileyecek. 

Konu hakkından açıklamada bulunan Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, "Markaların Kasım ayından itibaren otomobillere yüzde 4 ile yüzde 6 aralığında zam yapması bekleniyor. Yıl başına kadar ÖTV'de yeni bir matrah güncellemesi gelebilir" derken yapılacak olan bu güncelleme araç fiyatlarına 59 bin liralık zam olarak yansıyacak. 

sıfır-araç-fiyatlarına-kur-zammı

EURO YÜZDE 10 DEĞER KAZANDI, OTOMOTİVDE ÖTV HESAPLAMASI DEĞİŞTİ! 

Bilindiği üzere ÖTV güncellemesi ile 1.6 litre altındaki motor hacmine sahip olan otomobiller vergisiz fiyatı 150 bin lirayı geçmediği takdirde yüzde 50 vergi diliminde kalıyordu. Ancak gelecek olan zamlar ile bu sınır aşıldığı için fiyatlara otomatik olarak ÖTV artışı da yansıtılacak. Öyle ki Fiat Egea'nın Cross versiyonunun 1.6 M.Jet 130 HP Lounge Manuel Dizel seçeneğindeki 216 bin 900 liralık fiyatı da rekor bir yükseliş yaşayacak. 

Vergisiz 148 bin lira olan fiyat zamla beraber ÖTV oranı yüzde 80 sınıfına girecek bu da aracın fiyatının 216 bin 900 liradan 320 bin liraya çıkmasına yani 59 bin liralık bir zammın yansıtılması anlamına gelecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@