Sıfır Araç Kalmadı, 2. El Cep Yakıyor! Galericiler Açıkladı: Araba Fiyatları Ne Olur, Eski Normale Dönecek Mi, Düşer Mi?

Araç piyasası koronavirüs salgını döneminde yeni normale geçiş yapmış, fiyatalara zam yağmuru yaşanmıştı. Pandemi sonrası bu seferde çip krizi patlak verirken araç fiyatları uçuşa geçti.

Finans 04.11.2021 - 15:40 04.11.2021 - 15:41 Gülcan Özer

Pandeminin tüm dünyada yayılmaya başlaması ile beraber hatırlanacağı üzere 2020 senesinde ilk olarak araba fiyatlarında sert bir düşüş yaşanmış, sonrasında ise insanların hastalık kapma endişesi ile toplu ulaşımdan uzaklaşması ile araç fiyatlarına rekor zamlar gelmişti. Arabası olmayanların araç almaya yönelmesi, arabası olanların ise eşi ya da çocukları için araç aramaya başlaması ile talepte rekor artış yaşanmıştı. 

Koronavirüs salgınında araba fabrikalarının uzun süre kapalı kalması ve tedarik zincirinde yaşanan kırılmalar ile araba üretimi darbe alırken sıfır araç stok sorunun patlaması ile beraber bir anda arabalar yoka düşmüştü. Talebin çıldırdığı bir döneme gelen sıfır araç stok sorunu sonrasında önce sıfır araç fiyatları ardından ise ikinci el araç fiyatlarında patlama yaşanmıştı. 

ARABA FİYATLARINA STOK SORUNU SONRA İKİNCİ DARBE ÇİP KRİZİ İLE VURULDU! 

2020 yıl sonuna doğru araba markalarının çift vardiya ile üretime geçmesi ile beraber otomotiv sektöründe normalleşme dönemi başlamıştı. Stoklarda normalleşme otomobil markalarının yıl sonu kampanyaları ile birleşince fiyatlara indirim rüzgarı esmeye başlamıştı. Ancak pek çok kişi bu dönemi 2021 yılında araba fiyatları daha da düşecek beklentisi ile pas geçmeyi tercih etti. 

araç fiyatları ne olur

Araç fiyatlarına indirim beklentisi ile araba satış rakamları düşüş gösterse de fiyat tarafında beklenen oranlarda düşüş yaşanmadı. İndirimin kademeli olarak yansıtıldığı dönemde bu seferde çip krizi patlak verdi. Araba üretimine yine zorunlu aralar verilirken bir kere daha bayilerde sıfır araç stok sorunu yaşanmaya başlandı.

2022'DE ARABA FİYATLARI NE OLUR, SIFIR VE İKİNCİ EL ARAÇLAR NE ZAMAN UCUZLAR, ARABA FİYATLARI DÜŞECEK Mİ?

Sıfıra araçlarda bayilerde bekleme süresi özellikle de belirli renklerde 3-4 aya çıkarken araba sahibi olmak isteyen kişiler yeniden ikinci el araç piyasasına yöneldi. İkinci el araçlara artan ilgi sonrasında oto galericilerde bekleyen araba sayısı da düşerken oto galericiler fiyatlarda düşüş değil yükseliş yaşanacağı uyarısında bulundu. 

Sıfır araç bayileri araç teslimi için elinde olan modeller için dahi 1 aylık bekleme süresi açıklarken ikinci el araba fiyatları için zam yağmuru sürüyor. 2022 yılı içinde stok sorunu çözülse dahi araba fiyatlarının döviz kuru ve enflasyon rakamlarında belirgin bir düşüş yaşanmadan ucuzlamayacağı belirtiliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@