Sıfır Araç Satışında 150 Bin TL Fiyatlı Modeller ÖTV’de Avantaj Kazanmaya Başladı!

Şuan bir araç satışı yapılırken eğer araç fiyatı 100 bin TL ise ÖTV %50 olarak alınıyor.

Sıfır Araç Satışında 150 Bin TL Fiyatlı Modeller ÖTV’de Avantaj Kazanmaya Başladı!

Şuan bir araç satışı yapılırken eğer araç fiyatı 100 bin TL ise ÖTV %50 olarak alınıyor. Alınan KDV oranı ise %18 olarak belirlenmiştir. Bu iki matrah 100 bin TL olan KDV’siz satış fiyatına eklendiğinde, 50 bin TL ÖTV ve 27 bin TL KDV eklemesi ile birlikte fiyat 177 bin TL’ye çıkıyor. Ancak fiyat daha pahalı olursa ÖTV bedeli %130 ve % 150 oranlarından hesaplanabiliyor. Sıfır satışlarda ise fiyatı 150 bin TL’ye kadar düşürülen 2021 model araçlar sadece %80 ÖTV oranından vatandaşların yararlanmasını sağlayacak.

ÖTV Avantajlı Ve Fiyat İndirimli Modeller

Otomobil markaları ise 150 bin TL üst sınıra kadar %18 KDV ve %80 ÖTV oranlarına uygun şekilde satışa sunacakları 2021 modelleri çoktan açıkladılar. Bu kapsamda satış bayilerinden işlemler ise Şubat ile birlikte artık başladı.

Modellerin başında Egea Sedan Easy geliyor. Bu aracı Mart ayı içinde almak isteyenler 120 bin TL fiyat değerine kadar hem Fiat’tan kredi çekerek alım yapabilecekler hem de ÖTV’de %50 oranından yararlanarak yüksek masraftan kaçınacaklar. Aracın fiyatı her gün kur fiyatına göre değişiyor. Bunu belirtmekte fayda olmasının yanında fiyatın ise 100 bin ile 130 bin bandında gittiği ve %80’lik ÖTV dilimine mutlaka girildiği belirtildi.

Symbol Joy TCE Fırsatı

2021 yılında bu avantajların yakalanacağı bir başka model ise Symbol Joy TCE modeli, Renault Symbol’ün bu yeni tasarımı 110 bin TL’lik fiyatı ile %50 ÖTV diliminden yararlanmak için uygunken yeni indirimli fiyatı ile ikinci el piyasası ile yarışıyor. Şubat ayından Mart sonuna devam edecek olan indirimli satışlar sayesinde sıfır ve ikinci el araç alımı yapmak isteyenler için büyük fırsatlar gündeme geldi.

SONRAKİ HABER