Sıfır Daire Alanlar Dikkat! Müteahhit Bunu Yaparsa Parasını Ödeyerek Aldığınız Tapunuz, Eviniz Elden Gidebilir

Müteahhitten sıfır daire alan kişilere kritik uyarı geldi. Müteahhit ile toprak sahibi arasında yaşanan anlaşmazlıklar sıfır daire alan kişilerin evlerinin ellerinden gitmesine bile neden olabiliyor!

Emlak Haberleri 29.04.2022 - 15:20 29.04.2022 - 15:33 Gülcan Özer

Konut projesinden ev almak isteyen kişilere son derece kritik tapu uyarısı geldi. Özellikle de kentsel dönüşüm projelerinin her geçen gün biraz daha yaygınlaşması ile beraber toprak sahipleri ile müteahhitler arasında yaşanan anlaşmazlıklar arttı. İnşaat maliyet endeksinde yaşanan yükselişler ile beraber müteahhitler konut üretiminde sıkıntıya girerken bazı projelerde anlaşılan şartların eksik yerine getirilmesi sorunları daha da arttı. 

Kat karşılığı inşaat sözleşmesi imzalayan müteahhitler ile toprak sahipleri arasında projede ortaya çıkan anlaşmazlıklar ne yazık ki bu projelerden ev sahibi olan kişileri olumsuz etkiliyor. Evin ödemesini yapan hatta tapusunu almayı beklemeden inşaatın bitmesi ile yeni konutuna taşınan kişiler müteahhit ile toprak sahibi arasında yaşanan anlaşmazlıklarda mağdur olabiliyor. 

SIFIR DAİRE ALANLARA TAPU UYARISI: KAT İRTİFAKI YA DA KAT MÜLKİYETİ TAPUSUNU ALMADAN ÖDEME YAPMAYIN! 

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper müteahhitten daire alarak oturmaya başlayan bir okurundan gelen soruyu yanıtlarken sıfır daire alan kişilere önemli uyarılarda bulundu. Müteahhit ile toprak sahibinin arasında ihtilaf bulunması nedeni ile tapusunu alamayan okurunun haklarını sorması üzerine Heper bu sorunun sıklıkla yaşanan bir olay olduğunu belirterek yapılabileceklerini açıkladı. 

tapu-ana-manşet-1

Kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapan müteahhitler ile arsa sahipleri arasında sıklıkla anlaşmazlıklar yaşanabildiğini belirten Heper "arsa sahibi ile ihtilaflı, mesela binayı projesine aykırı yapmış. Bu durumda müteahhit tapu alma hakkına sahip olamayınca, buna bağlı olarak vatandaş da tapu alamıyor. Yine kabul edelim ki bir nedenle müteahhit ile arsa sahipleri davalık oldu ve taraflar arasındaki sözleşme fesholdu. Bu halde müteahhitten de daire alanlar açıkta kalıyor. İşte meselenin önemi burada. Bir daire alınacakken mutlaka tapuda işlem yapılıp kat irtifakı veya kat mülkiyeti tapusunu almak ve bu şekilde alım satım yapılması gerekiyor" diyerek sıfır daire almak isteyen kişileri uyardı. 

TAPUYU ALMADAN ÖDEME YAPMAK SAKINCALI MI?

Bu gibi olumsuzluk yaşamak istemeyen kişilerin mutlaka önce tapularını almaları gerektiğini belirten Heper, vatandaşa tapuda işlem yapmalarını söyledi. Tapuda yapılan işlemin öncesinde para ödemek pek çok riski de beraberinde getirdiği için önerilmiyor. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@