Sıfır Faizli Kentsel Dönüşüm Modeli İçin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kararname Çağrısı

İstanbul Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, Sıfır Faizli Kentsel Dönüşüm Modeli hakkında açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslenen Turan Hançerli destek istedi. 

Emlak Haberleri 21.10.2021 - 05:00 21.10.2021 - 05:00 Engin Uzunoğlu

İstanbul Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli daha önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde gündeme getirdi Sıfır Faizli Kentsel Dönüşüm Modeli hakkında açıklamalarda bulundu. Türkiye'de 6,7 milyon riskli bina olduğunu söyleyen Başkan Turan Hançerli bu binaların 1,5 milyonluk kısmının acil olarak dönüştürülmesi gerektiğini ifade etti. 

SIFIR FAİZLİ KENTSEL DÖNÜŞÜM MODELİ

Kentsel dönüşüm çalışmalarının çok hayati rolü olduğunu söyleyen Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, “Artık kentsel dönüşüm çalışmalarını hızlandıracak bir şeyler yapmalıyız. Bunun için yoğun bir çalışma içerisine girdik. Biz köklü bir çözüm arayışımızın sonucunda Sıfır Faizli Kentsel Dönüşüm Modeli'ni ürettik.” dedi. 

İstanbuL'un artık kentsel dönüşüm için bir merkez olduğunu söyleyen Turan Hançerli, “Acil olarak dönüşüme girmesi gereken 1,5 milyon konutun 800 bininin İstanbul'da olduğunu biliyoruz. Bu çok vahim bir tablodur. Bir an önce kentsel dönüşüme hız vermeliyiz. Ancak bunun bir de ekonomik gerçeklik boyutu var. Vatandaşımız riskli binada oturmak istemiyor. Kim ailesini böyle bir riske atar. Fakar bunu engelleyecek maddi olanak da vatandaşımızda yok. Bunun için biz Sıfır Faizli Kentsel Dönüşüm Modeli'ni hayata geçirmek istiyoruz.” ifadelerini kullandı. 

İNŞAAT MALİYETLERİ KENTSEL DÖNÜŞÜME DARBE VURDU

İnşaat sektörünün maliyet krizi ile karşı karşıya kaldığını söyleyen Turan Hançerli, “Bugün baktığınız zaman beton, demir ve çimento fiyatlarının yükseldiğini görüyorsunuz. Türkiye'de daha önce görülmemiş bir olay gerçekleşti. İnşaat sektöründe patronlar maliyet artışlarından dolayı greve gititiler. Çimento almayıp, inşaatları durdurdular. Bu ekonomik ortam kentsel dönüşüme darbe vurdu. Vatandaşımız da riskli binalardan çıkamaz oldular.” şeklinde konuştu. 

FAİZ YÜKÜNÜ BAKANLIK KARŞILASIN

Kentsel dönüşüm için önerdikleri modeli açıklayan Turan Hançerli, “Kentsel dönüşümü hızlandırmak istiyorsak faiz yükünü vatandaşımızın sırtından almamız lazım. Bakanlık bu faizi karşılamalıdır. Vatandaşımız gidip kredisini bankadan çekecek ve faizini de bakanlık ödeyecek. Bu verilen kredi yine ekonomide dönecek. İnşaatlar hızlanacak, buna bağlı sektörler çalışacak ve istihdam artacak.” dedi. 

CUMHURBAŞKANINA MESAJ

Kentsel dönüşümün siyasete kurban edilmemesi gerektiğini söyleyen Turan Hançerli, “kentsel dönüşüm bizim ülkemizin asıl gerçeği. Bunu siyasete kurban etmemeliyiz. Deprem olduğunda felaket herkesi kapsıyor. Sayın Cumhurbaşkanımıza sesleniyorum. Biz insanları göçük altına sokmayacak bir modeli sunduk. Bir Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Sıfır Faizli Kentsel Dönüşüm Modeli uygulanmaya başlanabilir. Faizleri kaldırıp insanlarımızın canlarını kurtarabiliriz.” dedi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@