Sıfır Kilometre Otomobil Satın Alacaklar Dikkat! Piyasayı Sallayan Yüzde 12 Zam Açıklaması!

Sıfır otomobillerin fiyatlarında artış yapılıp yapılmayacağına dair büyük bir merak yaşanırken çok kritik bir zam açıklaması geldi. Sıfır kilometre otomobillere zam yapılacak mı?

Sıfır Kilometre Otomobil Satın Alacaklar Dikkat! Piyasayı Sallayan Yüzde 12 Zam Açıklaması!

Otomobil sektöründe büyük bir kriz yaşanırken bundan sonraki sürecin ne şekilde ilerleyeceği merak konusu oluyor. Sıfır kilometre otomobillerin fiyatlarında yükseklikten şikayet edilirken tedarik sorunu gibi problemlerden dolayı da vatandaşların sıfır kilometre otomobillere erişimlerinde büyük bir aksama meydana geldi.

OTOMOBİL ÜRETİMLERİ GERİLEDİ

Sıfır kilometre otomobillerin üretimlerinde yaşanan aksamalar ikinci el araçların da fiyatlarını arttıryor. Otomotiv Sanayii Derneği tarafından yapılan son açıklamaya göre eylül ayında otomobil üretimi yüzde 34,4 düştü. Eylül ayında 59.355 adet otomobil üretimi gerçekleşti. Üretim düşüşleri sıfır kilometre otomobillerin satış rakamlarına da yansıdı.

DÖVİZ KURLARINDA YÜKSELİŞ SIFIR KİLOMETRE OTOMOBİLLERİN FİYATLARINA YANSIYOR

Otomobil fiyatlarına dair değerlendirme yapan CARDATA Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, “Sıfır kilomnetre otomobillerin fiyatlarına belirli dönemlerde zamlar yapılıyor. Genellikle her ayın başında fiyat artışlarının gerçekleştiğini takip ediyoruz. Bu fiyat artışlarının nedeni yüksek döviz kurudur. Ancak döviz kurlarındaki yükselişler bir anda otomobil fiyatlarına yansıtılmıyor. Yeni otomobil siparişleri pazara çıktıkça zam gündeme gelebiliyor.” dedi.

SIFIR KİLOMETRE OTOMOPBİL İÇİN YÜZDE 12 ZAM AÇIKLAMASI

Piyasada zam beklentisinin olduğu iddialarını da değerlendiren CARDATA Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, “Otomobil fiyatlarında şu anda yeni zamlar yapılacağını görebiliyoruz. Piyasada da bu şekilde bir beklenti var. 2022 Ocak ayına geldiğimizde sıfır kilometre otomobillerin fiyatlarındaki artışın bugünkü rakamlara göre yüzde 12 daha fazla olmasını bekliyoruz. Bu süreçte sıfır kilometre araçlara yüzde 12'lik bir zam gelecektir.” ifadelerini kullandı.

OTOMOBİL ALACAKLAR ELLERİNİ ÇABUKL TUTMALI

Sıfır kilometre otomobil satın almak isteyenlerin zamlar devreye girmeden harekete geçmeleri gerektiğini söyleyen CARDATA Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, “Sıfır kilometre otomobil satın almak isteyenler var. Bu talepler kısa sürede sonuca ulaştırılmalı. Aksi durumda bu vatandaşlar daha yüksek meblağlarla karşılaşabilecekler. Bundan dolayı sıfır kilometre araç almak isteyenler ellerini çabuk tutumalı. Zaten şu görüntüde otomobil fiyatlarında bir düşüş beklentisinin ihtimali dahi bulunmuyor. Erken davranan kazançlı çıkacaktır.” şeklinde konuştu.

Öte yandan firmalar Ekim ayı için sıfır kilometre otomobillere zamları ayın ilk haftasında yaptılar. Kasım ayının ilk haftasına kadar otomobillerin fiyatlarına zam yapılması beklenmiyor.

SONRAKİ HABER