Sıfır konutlar tükendi, ikinci el fiyatları uçuşa hazırlanıyor!

Konut fiyatlarının artması ve arz talep dengesizliğinin yaşanması nedeniyle sıfır konutlar tükenme noktasına geldi. Sektör temsilcileri, ikinci el konut fiyatlarının da hızla artacağını öngörüyor.

Emlak Haberleri 28.04.2022 - 09:05 28.04.2022 - 09:05 Büşra Uluşen

Gayrimenkul sektöründe 2021 yılının ikinci yarısından bu yana hem arz sıkıntısı hem de buna bağlı olarak fiyat artışı yaşanıyor. İnşaat maliyetlerinin artması nedeniyle müteahhitler konut üretimi yapamazken mevcut konutların fiyatları da günden güne artıyor. 

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Özak Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık, ikinci el konutların kısa vadede çok satacağını, konuttaki artışın ikinci el fiyatlarına henüz yansımadığını belirtti.

İkinci el konut fiyatları patlayacak

2021 yılı ile bu yıl arasında sırf ilk 3 ayda bile yüzde 50'ye yakın artış olduğunu dile getiren Akbalık, yıl sonunda artışın daha fazla olacağını bunun nedeninin ise mevcut arzın talebi karşılayamamasından kaynaklandığını söyledi. 

Pandemi ile birlikte uzaktan çalışma imkanının sağlanması ve konut fiyatlarındaki yükseliş sebebiyle işyerleri ve de çalışanların güney bölgelere yöneldiğinin altını çizen Akbalık, ilerleyen süreçlerde kentsel dönüşüm alanlarına yüksek miktarda yatırım olacağını dile getirdi. 

Vatandaşların güney bölgelerini tercih etmesi konusunda devletin belirli regülasyonlarla düzenlemesinin tersine göçü daha iyi yönetmesini sağlar diyen Akbalık, konut ihtiyacı olan bölgelerde, o bölgeye konut konusunda kolaylıklar sağlanması gerektiğini söyledi. Yapılacak bu düzenlemeler ve geliştirmeler ile konut arzının o bölgelere odaklanacağını ifade ederek, Türkiye'de konut üretiminin ihtiyaca göre değil, boş arsa bulunan yere göre yapıldığını ifade etti. 

Hal böyle iken asıl konut ihtiyacı olan bölgelerde konut sayısı oldukça az ve nüfus fazla iken daha boş ve merkeze uzak bölgelerdeki arsalar üzerine konut inşa edildiği için arz ve talep dengesizliği yaşandığı belirtiliyor.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@