Sıfır Konutlarda Tapu Harcı Muafiyeti Nedir, Kimleri Kapsıyor?

Sıfır konutlarda tapu harcı muafiyeti pek çok kişi tarafından yakından takip ediliyor. Peki, tapu harcı muafiyeti kimleri kapsıyor?

EMLAK HABERLERİ 22.03.2019 - 19:00 15.07.2021 - 00:16 Emlak 365

Sıfır konutlarda tapu harcı muafiyeti pek çok kişi tarafından yakından takip ediliyor. Peki, tapu harcı muafiyeti kimleri kapsıyor?

Kentsel dönüşüm projelerinden ev alan kişilere tapu harcı muafiyeti uygulaması devam ediyor. Bilindiği üzere konut satışlarında hem konutu satan taraf hem de konutu alan taraf belirli bir oranda tapu harcı ödemesi yapıyor. Bu oran 2019 yıl sonuna kadar her iki taraftan da yüzde 1,5 olmak üzere toplamda yüzde 3 olarak uygulanıyordu. Yapılan düzenlemenin ardından kentsel dönüşüm projesi kapsamında üretilen sıfır konutlardan alan kişiler tapu harcı ödemeden ev sahibi olacak. Ancak söz konusu muafiyet sadece ilk kez satılan konutları kapsayacak. Bu sayede örneğin 300 bin liralık ev alan bir kişi 4 bin 500 liralık tapu harcı ödemeyecek. Konutu satan müteahhitte bu tutarı ödemekten kurtulacak. Sıfır Konutlarda Tapu Harcı İndirimi Hakkından Kimler Yararlanacak?Tapu harcı muafiyeti sadece KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİNİ kapsayacak. Yani tüm sıfır konutlar dahil sadece kentsel dönüşüm projesi mahiyetinde üretilen sıfır konutları kapsayacak. Kentsel dönüşüm projesi kapsamında üretilen ve ilk kez satılan konutlar yani birinci el olan konutların satışlarında hem konutu satan hem de konutu alan kişiler tapu harcından muaf tutulacak. Bu da 400 bin liralık konut satışında 8 bin lira alıcı, 8 bin lirada satıcı olmak üzere ödenen toplamda 16 bin liralık tapu harcı vergisi ortadan kaldırılmış oldu. Kentsel Dönüşüm Tapu Harcı Muafiyeti Kanunu Resmi Gazete'de yayımlanan 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun’un 7’inci maddesindeki değişiklik ile tapu harcı muafiyeti getirilmiş oldu. Aynı hakkın gecekondu kanunu kapsamında da sağlanması talep edilirken mevcut koşullarda bu gecekondu dönüşümü yapan müteahhitlere haksız rekabet oluşturulmasına neden oldu. Haber Kaynağı: Emlak365.com
Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@