Sıfır Konutta Tapu Harcı İndirimi Devam Edecek!

İnşaat sektörünün desteklenmesi adına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni paketler üzerinde çalışmaya devam ediyor. Bunlardan biride sıfır konut tapu masrafı üzerinde yapılacak.

Emlak Haberleri 03.09.2018 - 11:20 15.07.2021 - 00:20 Serhat Karaman

İnşaat sektörünün desteklenmesi adına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni paketler üzerinde çalışmaya devam ediyor. Bunlardan biride sıfır konut tapu masrafı üzerinde yapılacak.

Gayrimenkul satışı için yapılan yasal düzenlemeler ile konut satışlarının arttırılması amaçlanıyor. Bunlardan biride normalde 31 Ekim 2018 tarihinde sona erecek tapu harcı indirimi konusunda yapılan düzenleme oldu. Sıfır Konut Satışlarında Tapu Harcı İndirimi Devam Edecek! Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütüldüğü öğrenilen yeni kampanyaya göre normal koşullar altında 31 Ekim 2018 tarihinde sona erecek olan tapu harcı indirimi kampanyası sıfır konutlar için geçerli olacak. Yani sıfır konut tapu masrafı için bir istisna getirilecek ve bu konutların tapu satışından alınan tapu harcı binde 20 yerine yine indirimli olarak binde 10 seviyesine çekilecek. İkinci el konut satışları için ise yapılan tapu harcı indirimi 31 Ekim 2018 tarihi itibari ile sona erecek. 1 Kasım tarihinden itibaren ikinci el konut satın alanlar yine yüzde 2 oranında tapu harcı ödemeye başlayacak. Yabancılara Konut Satışı İçin De Düzenleme Var Yabancılara konut satışı için de çalışmalar yapıldığı öğrenildi. Özellikle de yabancıların konut satın alım taleplerini arttırmak için yabancılara konut satışında vatandaşlık verilmesi için ödenecek olan para şartı sınırlandırılacak. Daha önce 1 milyon lira olarak uygulanan sınırın 300 bin dolar sınırına çekilmesi isteniyor. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@