Sıfır Oranlı Emlak Vergisi! Her Evi Olan Vergi Ödemek Zorunda Değil

Emlak vergisi ödemeleri hakkında kritik uyarı geldi. Tek evi olan emekliler, ev hanımları emlak vergisi öder mi, emlak vergisi muafiyet şartları neler, kimler emlak vergisi öder, kimler ödemez?

Emlak Haberleri 28.09.2021 - 11:09 28.09.2021 - 11:09 Gülcan Özer

Tek evi olanlara emlak vergisi müjdesi geldi. Milyonlarca kişiyi ilgilendiren uyarı ile evi olan herkesin emlak vergisi ödeme zorunluluğu bulunmadığı hatırlatıldı. Pek çok kişi emlak vergisi muafiyeti hakkı olmasına rağmen bu hakkından haberdar olmadığı için ödeme yapmaya devam ederken bu kişilere 5 senelik geriye dönük para iadesi müjdesi de verildi. 

Türkiye sınırları içerisinde ev ve arsa gibi taşınmazı olan kişiler emlak vergisi ödemesi yapmakla yükümlü tutulurken belirli şartları taşıyan kişilere devlet tarafından emlak vergisi muafiyeti hakkı tanınıyor. Bu hak kapsamında tek evi olan emekliler, ev hanımları, engelli kişiler ve işsizler bu durumu belediyelere bildirmeleri şartı ile hem para ödemiyor hem de ödedikleri paralar bulunuyorsu bu paraları geri iade alabiliyorlar. 

KİMLER EMLAK VERGİSİ ÖDER, KİMLER ÖDEMEZ?

Taşınmaz sahibi olan herkes ülkemizde emlak vergisi mükellefi olarak kabul edilmekte olup bu kişilere belirli koşullar altında muafiyet hakkı tanınmaktadır. Sahip olduğu evin tek evi olması şartı ile belirli koşullara sahip olan kişilerin dışında kalan, yani emlak vergisi muafiyeti listesinde yer almayan herkes vergi ödemekle yükümlüdür. 

emlak-vergisi-para-iadesi-1

EMLAK VERGİSİ MUAFİYETİ NEDİR, KİMLER EMLAK VERGİSİ ÖDEMEZ?

Taşınmaz sahibi olmasına rağmen sahip olduğu konutu 200 metrekareden küçük olması ve tek konutu olması şartı ile; emekliler, ev hanımları, işsiz olan kişiler, şehidin dul eşi ve yetimleri emlak vergisi ödemez. 

Bu kişiler için  sıfır oranlı emlak vergisi tahakkuk edilmektedir. Yani emlak vergisi tahakkuku yapılmamaktadır. Burada önemli olan kriter kişinin belediyeye bildirimde bulunarak muafiyet hakkından yararlandığını bildirmesidir. 

EMLAK VERGİSİ PARA İADESİ NASIL ALINIR, GERİYE DÖNÜK 5 SENELİK PARA İADESİ VAR MI?

Evet, emlak vergisi muafiyeti hakkı olmasına rağmen ödeme yapan kişilere belediyeler emlak vergisinde zaman aşımı olarak uygulanan sınır olan 5 seneye kadar geriye dönük para iadesi yapmaktadır. Emlak vergisinde para iadesi için ödemenin yapıldığı belediyeye şahsen başvuruda bulunarak muafiyet dilekçesi verilmesi ve para iadesi talebinde bulunulması yeterlidir. Örneğin kişinin ev hanımı olması ya da emekli olması durumunda tek evi olduğu için emlak vergisi ödemesine gerek yoktur.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@